Читатели на интернет новини на възраст от 17 до 70 г.  се обучаваха на семинар в Смолян как да разпознават фалшификациите и дезинформациите в социалните мрежи. „Много е важно да открояваме истината от неистината. Информацията достига мигновено до нас, но това води и своите негативи. Всеки може да напише каквото и да е и впоследствие то да се окаже невярно“, посочи при откриването на дискусията заместник-кметът на Смолян Марин Захариев.
ЕС е в много напреднала фаза по приемането на нов закон за изкуствения интелект, информира журналистът Красен Николов. Според него подобен закон е изключително важен, защото изкуственият интелект може да размие истината и да създаде паралелна реалност. Идеята на този законопроект е най-малкото да се етикетира съдържанието, създадено от изкуствения интелект, за да може да бъде различено от това, сътворено от хора, обясни той.  
Участниците в семинара, които ползват информация от социалните мрежи получиха съвети и препоръки как да се предпазват от дезинформационните кампании, различавайки достоверните източници и новини. Журналисти представиха примери за медийни манипулации чрез насаждане на страхове, отричане на реалността, създаване на информационни балони, използване на капаните на мисленето и социалните мрежи като фабрика за гняв. 
Фалшивите новини могат да ограбят свободата ни, демокрацията ни, държавата  и дори нашата планета, посочиха лектори на семинара.