Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя програма за виолончело и струнен оркестър, заедно с Александър Димитров. Събитието, на 15 май в зала „България“, е под палката на Константин Добройков, съобщават организаторите.
Димитров ще се включи в Концерт за виолончело № 2 „Присъствие“ от Петерис Васкс. Той свири на предоставено му от анонимен меценат виолончело. Инструментът е създаден през 1740 г. от италианския майстор Паоло Антонио Тесторе, от Милано.
„Италианска сюита“ за виолончело и пиано от Игор Стравински (из балета „Пулчинела“, с оркестрация на Бенджамин Уолфиш) и „Пет старинни френски танца" от Марен Маре допълват концертната програма.
Гост солистът Александър Димитров едва седемгодишен започва да свири на виолончело, като по-късно завършва с отличие Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков” в родния си град Плевен. Ученик е на проф. Стефан Попов и проф. Грегор Хорш. Завършва магистърска степен с пълно отличие Cum Laude в Robert Schumann Hochschule, в Дюселдорф, Германия. Участва в майсторски класове на проф. Давид Герингас, проф. Франс Хелмерсън, проф. Волфганг Бьотчер, проф. Антонио Менесес, Даниел Мюлер-Шот.
Лауреат е на международни и национални конкурси, включително соло наградата на Dörken Stiftung и Konzertleben Berlin, както и признание като носител на наградата на конкурса Sinfonima-Stiftung в Манхайм. Член е на журито на конкурса Jugend Musiziert. Освен активната си концертната дейност в Германия и Европа, развива и преподавателска дейност.
Репертоарът му обхваща концертите за виолончело на Шостакович, Дворжак, Хайдн, Шуман, Прокофиев, Гулда и вариации „Рококо“ от Чайковски. Дебютира като солист на Плевенската филхармония през 2006 г. и оттогава е редовен гост на оркестъра.
Петерис Васкс е роден на 16 април 1946 г. в Латвия. Той е един сред най-изпълнявани съвременни композитори в Европа. В музиката си Васкс разказва за основните принципи в живота – битката между мрака и светлината, за отраженията на природата в музикални звуци, за обаянието от песента на птиците, за мигове на катарзис, за съдбата на цялото човечество като отражение на миналото, хаосът на настоящето и надеждата за бъдещето.
През 2012 г., след дълго уговаряне от страна на виолончелистката-суперзвезда Сол Габета, и като официална поръчка на Симфониета – Амстердам, Васкс пише втория си концерт за виолончело и струнен оркестър, „Присъствие“. Относно заглавието, композиторът пише: „Присъствие – имам предвид, че аз съм тук. Не далече. С всяко вдишване аз съм тук в този свят, с всичките ми идеали и мечти за един по-добър свят“. Той допълва как в творбата му „доминира настроение, намекващо за душа, която се издига в Космоса. След това ми хрумна да покажа как същата тази душа се връща на Земята и започва нов живот. След което реших да преведа това ново начало на музикален език във формата на приспивна песен“.
Марен Маре (1656-1728) е френски композитор и музикант в кралския двор, във Версай. Най-известните му творби са петте му сборника Pièces de Viole, от които са взети „Пет старинни френски танца". Те са представени за първи път в едно издание в началото на ХХ век в аранжимент за виола и пиано от Мод Е. Алдис и Луис Т. Роу.
/ДД