Публична лекция, посветена на Великден и на Страстната седмица, бе представена в Регионалния исторически музей в Кърджали пред жители и гости. Като част от събитието бе показана и рядка икона от фонда на художествен отдел „Станка Димитрова“ при музея, изобразяваща два празника – Успение Богородично и Възкресение Христово. С датировка от 19 век, тя е дело на гръцкия зограф Константинос Алексиу.
„Рядко се виждат икони с повече от едно изображение на една дъска, което не я прави диптих, защото те са направени по различен начин. Рядко се виждат икони с повече от едно изображение на една дъска“, каза д-р Мария Спиридонова, специалист по християнско изкуство в музея. Тя допълни, че иконата има и друга особеност, изразяваща се в изобразяването на Исус Христос. Докато първостепенните персонажи в иконите обикновено се изобразяват в пълен фас или в три-четвърти, за да има молещият се зрителен контакт със светеца или с Господ, то тук Христос е изобразен изцяло в профил. 
Показването на иконата като нагледно допълнение към изнесената публична лекция се е превърнало в практика за организираните тематични беседи в музея, посветени на различни празници. Идеята е по този начин да се провокира интереса у кърджалийци към ценностите в експозициите и фондовете на музея, както и самите ценности да не бъдат само част от фонда, а да бъдат показвани пред по-многобройна публика. 
В представената днес лекция, озаглавена „От „Осанна“ до „Разпни го“, бяха включени откъси от проучвания и фотоси на стенописи. „Идеята е да се придаде в по-голяма пълнота тежкия момент, през който ние задължително минаваме, за да стигнем до празника.“, каза д-р Мария Спиридонова.