Близо 150 деца днес боядисват великденски яйца в Регионалния исторически музей в Плевен. Те са от различни училища, както и от два социални центъра, съобщи за БТА Миглена Николаева, ръководител на отдел "Етнография" в музея.
Сред първите участници в традиционната великденска работилница бяха ученици от Начално училище "Патриарх Евтимий". През деня се приемат и индивидуално записани деца, които искат да научат тайнствата на красиво изписаните яйца.
"Празникът Великден е свързан с различни традиции, които се спазват в дните преди него. Първите дни от тази седмица, която е наречена Страстна седмица, според нашите обичаи, са отделени за почистване на къщата и събирането на яйцата. В ранната утрин на Велики четвъртък се боядисват яйцата и се "подхваща" нов квас, който е бил изключително важен за всяка къща в миналото", разказа Николаева. Тя подчерта, че нашите прабаби са боядисвали великденските яйца не с купени от магазина боички, а сами са правили багрилата в къщите си. За целта са използвали люспи от лук за жълто, от коприва - за зелено, от цвекло – за червено и т.н. Ръководителят на отдел "Етнография" припомни и още една важна традиция за Великден - черупките от боядисаните яйца да не се изхвърлят на боклука в къщата, а навън, за да няма болести в семейството през годината. 
Всички тези тайнства и обреди ще научат децата, които ще посетят през днешния ден работилницата за боядисване на великденски яйца в плевенския музей.