С инвестициите в материалната база по програмите на Министерството на образованието и науката (МОН) предстои близо 3000 ученици в Шумен да преминат в едносменен режим на обучение. Това съобщи служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков във Второ основно училище "Д-р Петър Берон", в което той е завършил основното си образование, цитиран от пресцентъра на МОН.
"Тук е учила майка ми, синът ми, а и аз самият. По-важното е обаче, че тук са се подготвяли стотици български учители, защото това е едно от първите базови училища у нас, създадено към учителски институт за подготовка на гимназиални учители през далечната 1821 г.", каза проф. Цоков. По думите му българското образование има сериозни традиции, които трябва да съхраняваме и възраждаме. 
"Студентите, бъдещи учители, трябва да се обучават в класните стаи, така както е било през годините”, акцентира министърът. Той обясни, че започва нов европейски проект, по който дуалното обучение ще влезе в университетите, а особен фокус ще бъде насърчаването на педагогическите факултети да установят партньорства с училища, в които да се случват стажовете на студентите през целия период на подготовката им.
Министър Цоков се срещна и със своята учителка по български език Сийка Златева, която е била и учител на майка му. Тя изрази радостта си, че училището е подготвило настоящия министър на образованието и науката, и му пожела още много успехи. В срещата се включиха и други пенсионирани педагози, които са преподавали на министъра. Това са Янка Аврамова - учителката му по география, по биология - Мария Касабова, и Петър Василев - по трудово обучение. В разговора участва и настоящият екип на училището, ръководено от директора Павел Павлов.
Министър Галин Цоков посети и Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", където разговаря с преподавателите и с ръководството за проблемите пред образователната институция, и за приоритетите в развитието на висшето образование и науката в България.