Магията и мистичното в българската народна култура ще представи в Търговище гостуваща изложба от Пловдив. Тя е озаглавена „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ и показва един по-малко известен и загадъчен свят - различните видове магии, практикувани от нашите предци, съобщиха домакините от Регионалния исторически музей в Търговище. 
Гостуващата експозиция е на Регионалния етнографски музей (РЕМ) в Пловдив. Според организаторите магията съпътства делниците и празниците на хората и ги кара да се чувстват по-сигурни в утрешния ден. Тя е съвкупност от действия и обреди, правени с вярата, че чрез определени средства и начини, човек е способен да въздейства върху себеподобните, животните и природата. 
Владеят я хора, свързани със свръхестествените сили: билкарка, вражалица, мамница, магьосница. Овчарят също е един от тях. Те по различен начин влияят върху живота и смъртта. Тези вещи люде използват знанието или за добро и помагат, или управлявани от тъмните сили, могат да навредят. 
Изложбата на Регионалния етнографски музей – Пловдив сплита и преплита радост и тъга с пожелание за късмет, благоденствие и здраве. Магичната ни пътечка от знание за вярванията на нашите предци е пъстра и е амулет, предпазващ от всяко зло. Чудни са поверията за различните магии – как  да свалим месечината, да превърнем човек във животно, да се предпазим от змей или да ни заобича любим човек.
Магията на българина е в силата на духа му, преодолял векове изпитания и във вярванията му, устояли на времето, твърдят музейните специалисти.
Изложбата ще бъде открита в Славейковото училище на 24 април.