Климатичната политика е широко пренебрегвана, смята Юлиян Попов
Парижкото споразумение и множество определят в много голяма степен развитието на българската енергетика. Ако имахме ясна климатична политика преди 10-15 години, нито един човек нямаше да излезе да протестира на магистралите за „Марица“, защото такъв проблем нямаше да съществува, обясни Попов.
По думите му светът, така или иначе, се е съгласил за нулевите емисии. Ние сме в едно глобално споразумение, което изключително последователно се следва и то води към премахване на въглеродните емисии, каза министърът.
Много се надявам, че ще имаме енергийна стратегия и ще можем да я следваме, но виждаме, че не България, а светът не е в състояние за следва енергийна линия, освен точката на въглеродна неутралност. Преди десет години енергетиката в света беше тотално различна. Всичко, което тогава беше скъпо, сега е евтино и всичко, което тогава беше евтино, сега е скъпо. Енергийната икономика се обърна с краката нагоре. След десет години енергетиката на света ще бъде също много различна, коментира Попов.
На годишната среща на ООН по въпросите на климата КОП28 (COP28), която ще започне следващата седмица в Дубай, ще има 250 души от България. Това не е правителствена делегация, а бизнес и индустриална, каза още Юлиян Попов.