Проектът "Модерн-@: Модернизация в партньорство чрез дигитализация на академичната eкосистема" започна през лятото на 2021 г. и ще завърши в края на тази година. Целта на проекта е да обедини усилията на много български и чуждестранни университети, за да може да се предостави възможност на млади хора, независимо от това къде се намират, да имат равен достъп до качествено образование. Това каза на заключителната конференция по проекта "Модерн-@: Модернизация в партньорство чрез дигитализация на академичната eкосистема", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", неговият ръководител проф. д-р Елиза Стефанова.
Тя обясни, че втората идея е била да се обединят усилията на преподаватели, фирми и на организации от бизнеса, за да се предостави образование, което да е важно за обществото. Проектът има пет приоритетни области - биотехнологии, химически науки, физически науки, математика и много програми в областта на педагогическите науки.
В проекта участват девет български университета и три организации, представители на бизнеса, а Софийският университет "Св. Климент Охридски" е координатор, каза за БТА проф. Елиза Стефанова. "По проекта трябваше да се създадат 17 нови програми, от които една е бакалавърската програма - за анализ на данни във Факултета по математика и информатика на Софийския университет. През тази година обучаващите се студенти в нея ще бъдат второкурсници. Асоциирани са и 24 партньори, чуждестранни университети. Едни от най-активните партньори бяха от Аристотеловия университет в Солун. Имахме партньори университети от Румъния, Гърция, Хърватия, като имаше посещения в Германия, Италия, Испания, Франция", поясни ръководителят на проекта. 
В 12 програми вече има студенти, които се обучават с помощта на дигитално съдържание. От всичките 17 програми - девет програми успяха да започнат в дистанционна форма на обучение, обясни проф. Стефанова. Тя уточни, че четири от всички програми са на чужд език.
В рамките на проекта е изградена структура на академична екосистема, даваща възможност на преподавателите да споделят дигитално съдържание с обучаващите се.
В проекта участват и три организации от бизнеса: Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Проектът се финансира с малко под 5 милиона лева от Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Постиженията по проекта бяха представени днес на конференцията.