Учени са установили 26 инвазивни вида животни в Черно море
Чуждите видове могат да са риск за биологичното разнообразие, посочи Тодорова. Тя припомни, че оценките за присъствието им в морето през годините варират между 41 и 293 вида. По последните данни обаче инвазивните видове за българското Черноморие са 26.
Два от чуждите видове имат сериозно въздействие върху местното биоразнообразие и черноморската хранителна мрежа – рапана и Мнемиопсис лейди. Рапаната е внесена в Черно море през 40-те години. За около 15 години се разпространява повсеместно по крайбрежието. С появата на тези охлюви се свързват изчезването на ядливата стрида и силното намаляване на черната мида и мидата-гребен. Днес разпространението на рапаната пред българския бряг е ограничено до около 45 метра дълбочина, като най-голямо е на 10-20 метра.
Зоопланктонният вид Мнемиопсис лейди за пръв път е установен в началото на 80-те години. Видът се адаптира изключително лесно, създава обширни популации, като оказва влияние най-вече върху зоопланктоядните риби, защото е техен конкурент за храната. След 1995 г. навлиза още един вид медуза ктенофора – Берое овата, също хищник. В морето вече се срещат и други чужди видове зоопланктон, които обаче могат да се разглеждат и като хранителен ресурс за някои риби.