В Пловдив отбелязаха 80 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта
Благодарение на обединените усилия на пловдивската общественост, митрополит Кирил, Българската православна църква и интелектуалци плановете за депортация са осуетени, подчерта Оскар. Той благодари на участниците в събитията от 10 март 1943 година и посочи, че наследниците помнят стореното от българския народ и носят отговорността да не допускат грешките на историята да се повтарят.
За мен случилото се на 10 март 1943 година е феноменът на ХХ век – да спасиш близо 50 хиляди души наведнъж, каза председателят на „Шалом" в Пловдив Светлозар Калев. Той припомни, че Холокоста не е единичен акт на изтребление, а последователна система за постоянен физически и психически тормоз, целящ изключване на живота на обществата и последващо унищожение. Ужасът не стана и чудната история на спасението продължи и завърши справедливо, коментира Калев.
В най-мрачните дни на Втората световна война, когато изходът й изобщо не е бил ясен, с колективни усилия нашият народ е спрял депортирането на сънародниците ни от еврейски произход към нацистките лагери на смъртта, каза в словото си Знеполският епископ Арсений. Той коментира, че българската православна църква е постъпила по единствения възможен начин - в съзвучие с повеленията на православната вяра. Делото на българските духовници да ни бъде вдъхновение и пример, когато се налага днес да се изправяме през съвременните проявления на ксенофобия, антисемитизъм или човеконенавист от какъвто и да е характер, подчерта епископът.
На церемонията присъстваха кметът на Пловдив Здравко Димитров, областният управител на Пловдив Ангел Стоев, председателят на Общинския съвет в Пловдив Александър Държиков, председателят на Централния израилтянски духовен съвет Максим Делчев, дипломати, представители на местната власт, деца от Частното основно училище “Роналд Лаудер” в София, общественици, представители на еврейската общност у нас.