Димитър Стоянов: Проблемът, който още сега трябва да получи много сериозно внимание, е увеличаващият се некомплект на военнослужещите
Димитър Стоянов призова по време на конференцията да бъдат набелязани и обсъдени конкретни мерки за задържане и набиране на военнослужещи в съвременните условия на пазара на труда. Освен увеличаване на възнагражденията, в краткосрочен план може да се търси съдействие от общините за настаняване в детски градини, възможности за трети пенсионен стълб и други области на социалната политика, коментира той.
Войната в Украйна фундаментално промени средата за сигурност, смята Стоянов. „Живеем в нов, несигурен свят, в който тоталитарните режими все повече ще разчитат на военна сила за постигне на политически цели“, каза още министърът.
В процес на разработване е нова национална отбранителна стратегия и предстои преглед на плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г., както и разработване на всеобхватна финансово обоснована програма на инвестиционни разходи в отбраната до 2032 г., обясни Димитър Стоянов. Той добави, че са нужни значително по-големи разходи за отбрана.
В НАТО се обсъжда приемането на ангажимент за ниво на разходите за отбрана от 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) не като таван, а като минимална отправна точка за тяхното нарастване, посочи министърът.
Амбицията е да бъдат стартирани най-належащите инвестиционни проекти, които да бъдат разгледани максимално бързо от следващото редовно правителство и 49-ото Народно събрание, каза още Стоянов. По думите му с най-висок приоритет е този за бронирани машини за Сухопътните войски. „2023 г. трябва да бъде запомнена с договор за нови бронирани машини“, допълни той.
Само с повишаване на възнаграждението трудно можем да бъдем конкурентни на пазара на труда, коментира в началото на февруари началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.