Войната в Украйна е предизвикала стотици тежки екологични проблеми
Трябва да се обръща повече внимание на унищожаването на природата, причинено от войната, каза Денис Зузаев, експерт на "Грийнпийс" в Централна и Източна Европа.
Горски пожари, изтичане на токсичен газ, нефтени разливи в Черно море са сред случаите, за справянето с които екологичните организации искат изготвяне на програма. Необходим е финансов ресурс и поемане на ангажимент за възстановяване на околната среда, каза още Зузаев в своето изявление. Според него отделянето на средства трябва да започне сега, а не след края на войната.
Активистите представиха интерактивна карта с най-сериозните щети за околната среда. Голяма част от разрушенията са заснети от сателит. Показан беше горски пожар на площ от 17 000 хектара в Източен Луганск, причинен от руски ракети. На много места в Украйна се издига токсичен дим, причинен от запалени горива в енергийните централи.
През юли 2022 г. група от експерти по защита от радиация документираха щетите в зоната около АЕЦ Чернобил.
Според изследването около 20 процента от защитените територии в страната са били засегнати. Освен директно разрушение е налице и дълго излагане на остатъци от въоръжение, което също представлява опасност.
Природата е "мълчалива жертва" и щетите върху околната среда като цяло остават незабелязани, каза Евгения Засядко, ръководител за климата на "Екоекшън". "Войната засяга природата също толкова тежко, колкото хората и инфраструктурата."