Омбудсманът Диана Ковачева настоя Министерството на транспорта и съобщенията да провери как се прилага постановлението на Министерския съвет, с което бе приета мярка за компенсиране на картите за обществения транспорт за ученици и пенсионери. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Пред служебния вицепремиер по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев Ковачева настоя да бъдат защитени правата на учениците и пенсионерите след приемане на мярката.
Поводът за тези препоръки са постъпили жалби и сигнали от граждани - родители на ученици, които пътуват по автобусната линия Слънчев бряг – Бургас. Те се оплакват, че в резултат на влязлата в сила мярка, цените на превозните документи за учениците вместо да намалеят се увеличават. Според тях завишената цена на превозните документи е в резултат от неправилно тълкуване на Постановлението от фирмата превозвач.
Ковачева посочва, че е получила жалби и от пенсионери, които са очаквали картите им за градския транспорт да поевтинеят. Общественият защитник дава пример със столицата, където поевтиняването не е факт за пенсионерите, които имат право на преференциално пътуване, защото цената на превозния документ сега е под размера, който би се получил след прилагане на Постановлението.
БТА припомня, че на 30 януари омбудсманът изпрати становище до председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев, в което поиска да бъде преразгледана новата тарифна политика за градския транспорт в София, така че да се запазят превозните документи, които дават по-гъвкава възможност за пътуване на ползващите обществен превоз. Тя сигнализира за постъпване на жалби в институцията от пенсионери - по чл. 68 а от КСО – една година по-рано от необходимата възраст, имащи необходимия осигурителен стаж; по чл. 69 от КСО – военнослужещи /възраст 52 г. и 10 м. и осигурителен стаж 27 г./; по чл. 69б от КСО – работещи при условията на първа и втора категория труд; по чл. 69в от КСО – учители и т.н. заради изключването им от право на пътуване с дългосрочни персонализирани превозни документи за преференциални пътувания, което те определят като дискриминация. 
Според омбудсмана такова ограничение е несправедливо и неоправдано. Тя е категорична, че е несправедливо и неоправдано да се предлагат преференциални условия на пътуване само на една определена група пенсионери, защото разликата между тях е само в условията за придобиване право на пенсия.
На 25 януари Министерският съвет прие постановление, с което стана възможно от 1 февруари всички деца до 10-годишна възраст да пътуват безплатно в обществения градски транспорт и междуселищния транспорт. Кабинетът прие картите за градския транспорт да поевтинеят със 70% за учещите и с 40% - за пенсионерите.