Ученици със специални образователни потребности в Разград пътешестваха по стъпките на освободителите
Преди да тръгнат на специална екскурзия във времето, учениците научиха много факти за Освобождението на Разград – 28 януари от ресурсните учители Закир Хашимов и Венелина Василева. Малчуганите подредиха кът за Разград със свои рисунки на Мавзолея-костница, знамето и герба на своя град, а на специално табло представиха исторически сведения и схема за движението на войските при превземането на града от руската армия на 16 януари 1878 година. След това тръгнаха като истински изследователи по стъпките на събитията, като посетиха няколко изложби, свързани с българската история и с Освобождението на Разград.
В Етнографския музей разгледаха съвместната изложба „Илюстрована хроника на войната и Освобождението на Разградския край“ на Историческия музей „Искра“ в Казанлък и Разградския музей. Голям интерес сред учениците предизвика напрестолното евангелие, с което признателните граждани са посрещали освободителите. Те се запознаха с оръжията отпреди 150 години, с които са воювали освободителите. Необикновена бе емоцията, когато всеки ученик изпита възможността да подържи в ръцете си старинна пушка.
След това урокът се пренесе в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ и изложбата с библиотечни материали, свързани с Освобождението на Разград. В централното фоайе на библиотеката учениците разгледаха текстов и снимков материал от фонда ѝ, в който е представена историята на града, както и събития, свързани с Освобождението и опълченците, свързали живота си с Разград и региона.
Пътешествието по стъпките на освободителите продължи в Художествената галерия „Проф. Илия Петров“ с изложбата „145 години след войната“ – историческата памет в живопис и литографии. Учениците разгледаха монументални платна от Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и колекцията от Художествената галерия в Стара Загора с творби на военните кореспонденти по време на събитията преди 145 години. Сред творбите имаше портрети и на трима разградчани, участвали във военните събития.
Пътуването във времето приключи със снимка пред Мавзолея костница на руските освободители. Учениците се заредиха с гордост, ентусиазъм и патриотичен дух от българската история и Освобождението на Разград и се прибраха с усмивки, допълни Стоянова.