Европейският съюз иска да има незабавна отговорност за извършването на ужасяващи престъпления във войната в Украйна, заявиха министрите на правосъдието на страните от ЕС, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това заявление бе направено въпреки разногласията на министрите относно методите за това как да се повдигат обвинения с цел съдебно преследване на отговорните за тези престъпления лица, как ще се събират доказателства или ще се финансират компенсациите за нанесените от войната щети.
Министрите на правосъдието на 27-те страни членки на ЕС се срещнаха в Стокхолм.
"Трябва да има безусловна отговорност за извършването на ужасяващи международни престъпления и за бруталността на това, което виждаме в Украйна - ясните и очевидни военни  престъпления", каза Саймън Харис от Ирландия.
Министрите обсъдиха събирането на доказателства, както и създаването на нов международен трибунал за съдебно преследване на агресията на Москва.
"Никой, който извършва такива военни престъпления, няма да остане на свобода. Много, много важно е да намерим начин да търсим отговорност от лицата, отговорни за тези престъпления", каза Гунар Стрьомер, министър на правосъдието на Швеция. "Въпросът е как можем да се справим с това по практичен и ефективен начин", допълни той.
Докато представителите на 27-те страни членки на ЕС обсъждаха вариантите, словашкият министър се обяви против създаването на нов орган за съдебни преследвания - нещо, за което неговият белгийски колега настоя конкретно.
"Тези прояви на агресия трябва да бъдат осъдени не само от европейските страни или от САЩ, но и от преобладаващата част от другите страни, в Африка, Латинска Америка и други места", каза Винсент ван Куикенборне.
След нахлуването в Украйна преди повече от 11 месеца, Русия измести фокуса на своята реторика от "денацифициране" и "демилитаризиране" на своята съседка към противопоставяне, според нея, срещу агресивния и експанзионистичен, ръководен от САЩ съюз на НАТО.
По време на инвазията бяха убити хиляди цивилни, милиони хора бяха прогонени от домовете им и  цели градове бяха превърнати в развалини. Нападения срещу гражданската инфраструктура на Украйна, включително енергийни съоръжения, са възможни военни престъпления, смята ООН.
Москва, която казва, че провежда "специална военна операция" в Украйна, отрече умишлено да напада цивилни лица или да извършва други военни престъпления.
За компенсиране на Украйна за нанесените й щети, ЕС също така обмисля да използва руски активи, замразени със санкции, което е друга сложна правна дискусия, поставена на масата на преговорите днес.
В момента ЕС смята, че разполага със замразени в чужбина около 33,8 милиарда евро от приблизително 300 милиарда долара активи на Руската централна банка, каза служител на ЕС за Ройтерс, като подчерта, че тези цифри са все още приблизителни.