Регионален етнографски музей на открито „Етър“ (РЕМО „Етър“) в Габрово вече е част от световната молиноложка общност (The International Molinology Society). Това става ясно от статия на Греъм Хакни, публикувана в списание „Международна молинология“ и посветена на обиколката в България на представители на тази световна организация, съобщиха от РЕМО „Етър“.
Молинолозите са лица и организации с интерес към съоръжения, задвижвани от вода и вятър.
От Световната молиноложка общност са открили колко богата е България на действащи или не, но съхранени под някаква форма, воденици, мелници, точила, тепавици и други от този род. Музей „Етър“ се оказа истински център на опазвани и много добре представени пред публиката такива съоръжения и получи огромно признание в това отношение от членовете на организацията, които посетиха музея. От 2016 г. главният уредник Росица Бинева е индивидуален член на Световната молиноложка общност, а от есента на 2022 самият музей стана част от тази световна общност, каза за БТА Тихомир Църов, експерт връзки с обществеността в музея. 
През 2022 г. две групи с представители на Световното молиноложко общество – 32-ма души от Гърция, Естония, Англия, Нидерландия, Белгия, Швейцария, Швеция, Дания, Германия, Франция, САЩ, водени от Росица Бинева, обиколиха по различно време България, документираха запазени съоръжения и се запознаха с техните специфики. По това време се е зародила и идеята музей „Етър“ да се присъедини към организацията не само чрез уредника си.
"Това издание на "Международна молинология" съдържа пълен доклад за първата от двете български обиколки, като сме включили толкова снимки, колкото е възможно, а също и две скици от Йохан Де Пунт. Както и опознаване на завладяващи мелници, някои все още се използват от местните селяни, а където и да бяхме, прекрасното българско гостоприемство имаше върху нас буквално лечебен ефект, благодарение и на представената ни традиционна култура. Незабравимо...“, казва Вилем ван Берген, настоящ президент на Световното молиноложко общество.