Оцеляла от Холокоста: Руските освободители сега водят война в Украйна
По време на церемонията за отбелязване на годишнината от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер 89-годишната Здислава Влодарчик заяви: "Руските войски, които ни освободиха тук, сега водят война в Украйна. Защо? Защо има такава политика?"
Директорът на мемориалния комплекс "Аушвиц" Пьотр Чивински също направи паралел с войната в Украйна. "Отново в Европа невинни хора са масово избивани. Неспособна да завладее Украйна, Русия реши да я унищожи" каза той.
Подобно на нацистката епоха, допълни Чивински, причините за това са болестна мегаломания и жажда за власт, само че сега цялото това нещо е "написано на руски". По думите му безразличието не означава нищо по-различно от това да се даде разрешение на убийствата.
Отбелязването на годишнината тази година беше фокусирано върху темата за планирането, прилагането и разширяването на системата за геноцид в Аушвиц. "Лагерът е бил замислен, планиран, проектиран и разширен. По него са работили архитекти, проектанти, дизайнери и геодезисти", каза Чивински.
Въпреки че функцията на Аушвиц като лагер за изтребление е била очевидна още през 1942 г., тя придобива индустриален мащаб през 1943 г. През пролетта на същата година германците завършват изграждането на четири обекта в лагера Аушвиц-Биркенау в днешен Освиенцим в Полша, които включват газови камери и крематориуми.
Името Аушвиц се е запечатало в съзнанието на хората по света като синоним на Холокоста и олицетворение на злото. Само в този лагер нацистите са избили повече от един милион души, основно евреи. Из цяла Европа те са убили около шест милиона евреи по време на Шоа, както е известен Холокостът на иврит.