През учебната 2023/2024 г. кандидатите за висше военно образование могат да избират от 27 специализации в трите висши военни училища, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната (МО). Със заповед на министъра на отбраната Димитър Стоянов от 25 януари 2023 г. са обявени общо 537 места в редовна форма на обучение за курсанти и служители на МО и Министерството на вътрешните работи и 45 – в задочна форма за военнослужещи.
В Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ са обявени 407 места за курсанти в редовна форма на обучение и още 40 - в задочна форма, по 15 специализации от специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“. Най-голям брой от тях са за „Мотопехотни и танкови войски” - 78 места, „Полева артилерия” - 65 места, „Материални ресурси, придвижване и транспорт” - 55 места, „Противовъздушна отбрана на войските” - 26 места, „Танкова и автомобилна техника” - 25 места, „Военни комуникационни и информационни системи – Комуникационна техника и технологии” - 23 места и др. 
Във Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ – Варна са обявени 81 места за курсанти. От тях за „Корабоводене за Военноморските сили” са 21 места, за „Медицинско осигуряване на въоръжените сили“ - 20 места, за „Корабни машини и механизми за Военноморските сили” - 12 места, „Кибероперации“ - 11 места и др. 
Най-нужни качества във военноморския флот са психическа издръжливост и решителност. Животът на военния кораб е изпълнен с повече динамика и трудности, както психически, така и физически. Решителността в ключови моменти е от първостепенна важност, тъй като може да спаси човешки животи и дори самия кораб. Това сподели пред БТА мичман Пламен Евтимов, курсант във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, един от 23-мата курсанти, които бяха на учебна практика с военния научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" от Варна до Картахена, Испания в периода от 27 декември до 7 януари.
Във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски” са обявени 49 места. От тях: за „Летец-пилот” - 19 места, общо за нуждите на МО и МВР, „Ръководител на полети (Щурман – управление на въздушното движение)“ и „Летателни апарати и авиационни двигатели” - по девет места и др.
Потенциалът на развитие на българската авиация се състои в обединението на силните авиационни традиции с модерните технологии на бъдещето. Това заяви по-рано този месец президентът Румен Радев на тържественото откриване в Плевен на сградата на Изнесения комплекс за авиационно образование на ВВВУ „Георги Бенковски“. 
В сравнение с предишната учебна година и трите висши военни училища увеличават местата за курсанти. НВУ и ВВВУ дават възможност и за задочна форма на обучение за военнослужещи за някои от специализациите, отбелязват от МО. 
Желаещите вече могат да подават документи в кампаниите за ранен и редовен прием на висшите военни училища. Повече информация можете да прочетете тук.