На този ден осъзнаваме в дълбочина огромното значение на паметта за Холокоста и необходимостта всеки да противодейства на омразата, нетърпимостта и дискриминацията. Това посочват от Министерството на външните работи (МВнР) на своя сайт по повод международния ден в памет на жертвите от Холокоста, който се отбелязва днес. Познаваме и помним случилото се и се противопоставяме на опитите за пренаписване на историята, допълват от МВнР.
78 години след освобождаването на лагера на смъртта "Аушвиц-Биркенау", превърнал се в символ на безпрецедентна жестокост, международната общност се прекланя пред паметта на милионите невинни жертви на Холокоста, се посочва в съобщението на МВнР. Въпреки, че Холокостът е един от най-трагичните периоди от световната история, той оставя и уроци по човечност и достойнство, които доказват, че надежда има дори и в най-мрачните часове. Сред тях е спасяването на българските евреи от депортация в лагерите на смъртта, което продължава да вдъхновява и да служи като пример в борбата с всички прояви на антисемитизъм, отбелязват от МВнР.
България ще продължи да следва своята последователна политика за борба с омразата и нетърпимостта, като участва активно в международните усилия за изграждането на свят, в който зловещи престъпления като Холокоста никога повече няма да се повтарят, посочват от МВнР.
Днешният ден е обявен с резолюция на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г. Датата отбелязва годишнината от освобождаването на 27 януари 1945 г. на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц – Биркенау" от съветските войски. Между 1940 и 1945 г. в лагера умират един милион евреи. Резолюцията призовава страните членки на ООН да предават на бъдещите поколения уроци за геноцида, за да не може той да се повтори в бъдеще.