Разполагаме с 212 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост за подпомагане и развитие на индустриалните зони и паркове в България, заяви днес министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на посещение в турската индустриална зона ТОСБ в Истанбул.
По време на визитата Българската агенция за инвестиции и турската индустриална зона ТОСБ подписаха меморандум за сътрудничество. 
До месец се очаква обявяването на процедурите за кандидатстването на икономическите оператори за финансиране на индустриалните зони. Зоните ще могат да получат до 40 млн. лева по Плана за възстановяване, посочи още министър Пулев. Той подчерта, че министерството отговаря за близо 7 милиарда лева по Плана за възстановяване и структурните фондове на ЕС до 2027 г. 
Договорът бе подписан от изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции и от Мехмет Дудароглу, председател на борда на директорите на ТОСБ (TOSB - Specialized Automotive Supply Industrial Zone). 
По време на посещението в ТОСБ министър Пулев се срещна и с Алберт Сайдам, председател на борда на директорите на ТАЙСАД (Асоциацията на производителите на автомобилни части и компоненти).
Министър Пулев посети индустриалните зони ТОСБ и Бирлик заедно с делегация, в която са включени изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов, Любомир Станиславов - изпълнителен директор и член на Управителния Съвет на Аутомотив Клъстер България, кметовете на Видин Цветан Ценков и на Свищов Генчо Генчев, заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. 
Вчера Пулев бе в състава на голяма българска правителствена и бизнес делегация, която взе участие в Международен бизнес и инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции в Истанбул.
Във втория ден на визитата на Пулев в Турция турските инвеститори подчертаха като впечатляващо присъствието на трима български министри в делегацията и декларираха голям интерес към инвестиции в България. Те посочиха, че разчитат на подкрепа от българска страна за осигуряване на квалифицирани работници и споделиха практиките от други европейски държави за работни визи с различен времеви обхват, съгласно нуждите на предприятията.