РСМ трябва да осигури безпрепятствено честване на годишнината от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари, заяви Николай Милков
Осигуряването на безпрепятствено поклонение и честване на годишнината от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари е елемент от това, обясни той. България иска да постигне деескалация на ситуацията и не бягаме от диалог, посочи министърът. По думите му страната ни не е страната, която би отказала такъв диалог, а напротив. Предстои телефонен разговор на служебния министър-председател Гълъб Донев с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски, съобщи Милков. На въпрос кога ще бъде проведен той, министърът отговори, че „се очаква всеки момент“.
Един от основните елементи на този разговор ще бъде осигуряването на сигурността, както на българските граждани там, така и по отношение на това, което предстои на 4 февруари да се случи.
България ще предприеме мерки, както прави всяка година, посочи Милков. „Ще се изиска с нота от страна на Република Северна Македония да бъде осигурен достъпът на хората, които пътуват до там и като минимум поне представители на посолството ще вземат участие в честванията, както това всяка година е било“, коментира той.
„Стремим се към деескалация. Тя обаче не трябва да бъде такава, която просто връща отношенията на нивото, на което те бяха до преди една седмица, защото това би било бетониране на репресията. Деескалацията, която бихме подкрепили, трябва да бъде към създаване на необратими условия от страна на властите в РСМ за упражняване на правата на лицата с българско самосъзнание“, обясни Милков.
Проблематично в сегашната ситуация е, че българите в РСМ и лицата с българско самосъзнание нямат доверие в институциите там, смята служебният министър. „Основният проблем е, че всъщност имаме ситуация, в която такива жалби, които те предоставят общо взето не се разглеждат или ако се разглеждат – получават негативен резултат. А в резултат на това – българите, подавали оплаквания стават жертва на други заплахи и тормоз“, уточни той. По думите му страната ни трябва да получи уверение, че институциите в РСМ ще встъпят в своите функции и ще правят това, което се очаква от тях – да защитават правата.
Министърът даде пример със случай, в който Комисията за защита от дискриминация вместо да разследва случай на дискриминация се е обърнала срещу подалите сигнала, твърдейки, че те са извършители на дискриминация. В тази ситуация българите в РСМ нямат много опции – те или трябва да прекратят дейността си, или да вървят в България, каза още Николай Милков. Случва се така, че български клуб е нападнат, след което членовете му са викани в полицията на разпити и не се знае и в какво качество, и дали няма да им бъдат предявени обвинения, вместо да бъдат заловени извършителите и да бъдат наказани със строгостта на закона, за да може да има превенция по отношение на следващи подобни действия. Според него каквито и механизми да бъдат залагани, ако институциите в РСМ не са на своето място, ефект не бива постиган.
Надеждата на Николай Милков е, че разговорът на ниво премиер - министри ще доведе до начало, което да бъде позитивно и да отвори диалога между различни институции. „На първо място това ще бъдат правоналагащи органи, правозащитни, които би трябвало да подходят сериозно към анализ на ситуацията, която се е създала там и да набележат мерки за гарантиране на правата“, каза той и добави, че към момента не може да разсейваме усилията с реализиране на проекти в различни сектори, които нямат отношение към най-важния приоритет – защитата на правата на българите и лицата с българско самосъзнание в Северна Македония.
Ако това се случи, ще бъде безпрецедентно, каза Милков по повод това, че по-рано тази седмица президентът на РСМ Стево Пендаровски предложи да бъде забранен достъпът до Северна Македония на „един евродепутат и няколко други лица от България”. „Нямам информация досега две страни членки на ЕС да са обявили помежду си лица „персона нон грата“. Това е безпрецедентно и може би ще налага безпрецедентна реакция“, каза министърът. Забрана за достъп на евродепутати до страна-кандидат ми се вижда доста проблематично и нелогично, заяви Милков.
Мярката е координирана на най-високо равнище. „Това не е нещо, което е случайно взето решение или решение само на равнище Министерство на външните работи. Това е национален отговор“, обясни той.
Ако РСМ счита, че извикването на извънредния и пълномощен посланик на България в Северна Македония Ангел Ангелов е непропорционално – "може би не си дават сметка за сериозността на ситуацията", каза Милков по повод изказването в парламента на Република Северна Македония на министъра на външните работи Буяр Османи, който заяви, че извикването на посланика на България за консултации е "неоснователна, неаргументирана и непропорционална стъпка".
Извикването на посланика за консултации отразява нашето убеждение, че ситуацията е отишла твърде далеч и такава мярка е необходима, каза Николай Милков. Той добави, че посланик Ангелов е необходим в България, за да уточни редица подходи по отношение на политиката ни към РСМ. Той би могъл да се върне в Скопие, когато се създадат условия за това. Ако започне диалог на високо равнище, в който и той следва да участва, посланикът може да се завърне във всеки един момент, добави министърът.
България няма да налага вето на Република Северна Македония, защото това не е необходимо, каза Николай Милков.
Има ясен критерий - когато впишат българите в Конституцията - започват преговори, обясни министърът. "Тогава вече можем да мислим за това до каква степен те отговорят на критериите. Към момента това не е нужно, те имат ясно условие, това е европейско условие, то е ратифицирано от нашия парламент, то е прието и от техния парламент като условие и може би, защото те виждат какво произтича от това условие за тях, заради това се създават и тези напрежения там", коментира той.