Средновековни вестници списват шестокласници от Търговище
Реализирайки дейностите по проекта учениците се запознават детайлно със средновековния бит и живот и едновременно с това упражняват знанията си по български език. Упражнение са и уменията, придобити в часовете по изобразително изкуство и информационни технологии.
Задачата е - индивидуално или екипно, децата да изготвят вестник, който да отразява изучаваната историческа епоха – Средновековие. В ученическите вестниците има различни рубрики: интервюта, обяви, съобщения, новини, кръстословици и ребуси, присъщи за съвременните печатни издания.
„Много интересни интерпретации на събитията, които разглеждаме в час, както и много остроумни моменти. Впечатли ме, например, обявата, че хан Крум продава изгодно сервиз византийски чаши“ – коментира учителят по история Георги Марков.
Някои от вестниците от проекта се списват веднъж седмично. В първия брой от 896 г. на „Златен век“ е поместена информация за това какво се случва с българските търговци след войната с Византия. Има и интервю с цар Симеон, в което той си пожелава „година, изпълнена с победи и възход за България; здраве и благоденствие на целия български народ“.
В „Хански вести“ , освен интервю с хан Крум при Върбишкия проход, е заделено място и за финансови новини. В анкета сред 50 души се търси отговор на въпроса: „Ще се повишат ли данъците?“, предвид проведената наскоро голяма битка, спечелена от българите, но сраженията са изтощили армията и изпразнили хазната.
Преподавателят по български език Цветелина Досева пък казва по повод проекта: „децата работиха много усърдно. Убедиха се, че когато се изготвят публични текстове, правилното и точно писане с книжовните норми е важно и задължително“.