Въпреки предизвикателствата пред международната търговия, свързани с преодоляването на последиците от пандемията и войната в Украйна, Германия запазва позициите на водещ търговски партньор на България. Според последни актуализирани данни на федералната статистика търговията между България и Германия е достигнала рекордна стойност, като за периода януари - ноември 2022 г. тя е в размер на 11,127 млрд. евро – повече, отколкото през цялата 2021 година. Това каза Тим Курт, президент на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), по време на церемонията по връчването на наградите на германската икономика за 2022 г., в рамките на новогодишния прием на Германо-българската индустриално-търговска камара, в Сити Марк Арт Център. БТА е медиен партньор на събитието. 
Тим Курт посочи, че за този период българският износ е за 6,195 млрд. евро, а вносът от Германия е за 4,932 млрд. евро. Дори и в тази трудна ситуация, интересът на германските инвеститори се запази и бяха направени няколко големи инвестиции, допълни той.
Курт посочи, че годината е поставила на изпитания икономиката и социалната стабилност. В близост до нас Русия нападна Украйна и започна война, която продължава и днес, допълни той. Курт изтъкна, че енергийната криза и рекордната инфлация са предизвикателства, пред които продължаваме да сме изправени и посочи, че българската икономика трябва да се приспособи към това. Затова според него следва да се насърчи нов модел на растеж с инвестиции в декарбонизацията, енергийната неутралност, повишената конкурентоспособност и устойчивост. С положителния си темп на икономически растеж през 2022 г. българската икономика показа, че може сравнително добре да се приспособява, допълни Курт.
Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов заяви по време на церемонията, че Германия е сред водещите търговски партньори на България, като посочи, че това поставя пред нас сериозни отговорности за бъдещето. За да стигнем до тези резултати, това се базира на труда на германските компании в България, каза министърът и изрази благодарност за избора им да инвестират у нас и за доверието. Той изрази задоволство от данните от анкетата на Камарата, според които 100 процента от германските компании казват, че отново биха инвестирали и започнали работа в България.
Министърът предаде и поздравления от името на президента Румен Радев към организаторите, участниците във форума и към германския бизнес в България.
Д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара, напомни, че церемонията се провежда за 19-ти път и целта е да бъдат отбелязани добрите примери и високите резултати през изтеклата година. Той открои три важни събития за годината, сред които 20 години от създаването на Баварското представителство в България, което ще бъде отбелязано от 14 до 16 юни, като се очаква посещение на баварския държавен министър на икономиката с бизнес делегация. На 20 септември ще бъдат отбелязани 30 години германска икономика в България и е поканен федералният министър на икономиката. В рамките на честването на годишнината ще има различни инициативи с фокус върху темата "Осигуряване на кадри за благосъстояние и растеж". Пореден двадесет и втори бал на германската икономика ще се състои на 21 октомври 2023 година.
С наградата на германската икономика ежегодно се отличават компании, допринесли за развитието на германо-българските икономически отношения през предходната година. В категория "Голямо предприятие" награда тази вечер спечели "Бош България" (Bosch Bulgaria), тя бе обявена от посланика на Германия Ирене Планк и връчена от икономическия министър. "Дронамикс" (Dronamics EOOD) бе отличена в категорията "Малки и средни предприятия", в категория "КСО" (социален ангажимент) отличие получи Bosch Bulgaria, а "Кинетик Аутомотив" (Kinetik Automotive OOD) получи наградата в категория "Стартъп компания".
На церемонията бяха връчени по традиция почетни грамоти за ползотворно сътрудничество с Камарата, като сред отличените бе и Българската телеграфна агенция. Цветомира Маринова, директор на дирекция "Икономика" в Агенцията, прие наградата от името на генералния директор на БТА Кирил Вълчев.
Сред присъстващите на форума бяха президентът 2012-2017 г. Росен Плевнелиев и дипломати.