Досега не е имало желаещи търговци, които да осигурят концентратори за кислородолечение в домашни условия, но тази година има двама. Това каза и.д. управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Йорданка Пенкова по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване. На заседанието, освен д-р Пенкова, беше изслушана и доц. Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, за възможностите за осигуряване на кислородолечение в домашни условия на пациенти с хронична дихателна недостатъчност. 
Д-р Пенкова посочи, че в НЗОК е получено становище и алгоритъм за отпускане на концентратор, проследяване и контрол на пациентите, изготвено от лекари, а Надзорният съвет на НЗОК е дал съгласие да ги предоставя. Проблемът за неосигуряването на концентраторите досега е заради липса на търговци или производители, които да предоставят концентраторите, допълни тя. Досега Касата работи по списък с помощни и медицински изделия, който е бил изготвен през 2008 г., като сега той се актуализира, допълни д-р Пенкова. По думите ѝ актуализацията на списъка ще изисква два или три пъти повече средства, които в момента са 38 млн. лв. Очаква се до една-две седмици в НЗОК да се срещнат всички заинтересовани страни, за да се реши дали концентраторите да бъдат включени в списъка с изделията за домашно лечение или ще бъдат в спецификация. Д-р Пенкова припомни, че средствата за изделията, които са включени в спецификацията, се осигуряват чрез трансфер от Министерството на труда и социалната политика, а не се осигуряват от средствата в НЗОК.
Доц. Петкова увери, че по темата за кислородолечение в домашни условия няма никакъв конфликт и недоразумения между лекарите от медицинското дружество и експертите на НЗОК. Трябва да намерим работеща методика за България, допълни лекарят. Кислородолечението е немедикаментозно средство за лечение и изисква определен режим и контрол и искаме то да се случи по работещ в Европа модел и пациентите да имат равен достъп, каза още тя. Основното, което трябва да излезе на преден план, е финансовата рамка. Ако има пари, е много лесно да въведем методиката за достъп на пациентите, добави доц. Петкова. Ще имаме нужда и подкрепа от народните представители, каза още доц. Петкова в отговор на въпрос на депутата Костадин Ангелов с какво биха могли да помогнат.
Председателят на комисията доц. Антон Тонев каза, че е започнало осъвременяване на списъка с медицинските изделия и помощните средства. Много от новите продукти ще бъдат включени в него, така че в бюджета за следващата година сумата от 38 млн.лв. трябва да бъде надхвърлена и всички политици даваме ангажимент това да се случи, допълни доц. Тонев.