Обсъждат се няколко варианта за нова декларация на българския парламент, свързана със спазването на правата на хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония. Това заяви в предаването „Денят започва“ по БНТ служебният външен министър Николай Милков. По думите му поводът е побоят над секретаря на българския културен клуб в Охрид Християн Пендиков. Такава декларация трябва да препотвърди ангажимента ни към нашите сънародници и правата на хората с българско самосъзнание. Един такъв консенсус много ще помага на нас и на когото и да е друг като изпълнителна власт, смята Милков. Той се надява, че това може да стане в мандата на сегашното 48-о Народно събрание.
Важно е да продължим да имаме национален консенсус по всички въпроси, каза още външният министър. Според него в Република Северна Македония нямат консенсус по темата какви да са отношенията с България. 
Министър Милков коментира и предложението на президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски да се забрани достъпът до страната на „един евродепутат и няколко други лица от България”. Според него това е контраатака от страна на Скопие и част от нов наратив, който се опитва да омаловажи атаката срещу  Християн Пендиков, предишните системни атаки срещу български клубове и български общности. По думите му тези атаки ескалират. Започнаха с приемането на един закон, който бе репресивен, продължиха с палеж, за който бе получена условна присъда, последва стрелба и сега вече - физическа саморазправа с човек с българско самосъзнание, изброи министърът.
В тези ситуация там се опитват да ни вменят споделена вина – от двете страни на границата има „луди глави“, някои говорят, други бият, каза Николай Милков и подчерта, че между двете неща има сериозна разлика. Всеки непредубеден наблюдател си дава сметка за това, добави той.
Когато се случи атаката срещу Християн Пендиков, имаше първоначално едно стъписване. Там признаха на различни нива, че това е престъпление от омраза, че той е критикуван и е бит, защото е член на българската общност. Това е викал и крещял нападателят му пред свидетелите. След това започнаха полека-лека да се прокрадват сценарии, че той бил наркоман и наркодилър, най-смелите отиват дотам, че да твърдят, че българските клубове са места на организирана престъпност и че те се финансират едва ли не от наркотрафик, обясни Милков. Министърът добави, че това е един наратив, който страната ни не споделя, и ще вземе мерки. Вече действаме по тези въпроси, допълни служебният външен министър. Той вече е информирал колегите си по време на Съвета на външните министри на ЕС. Ние разпространихме до всички държави членки писмен меморандум по тези въпроси. Предстои да направим среща с посланиците в България на държавите членки, уточни още Николай Милков. България ще използва всички възможни механизми, включително и наблюдател от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. От организацията все още имат наблюдател в Скопие, който следи за това как се спазват ангажиментите им в областта на междуетническите отношения.
Министър Николай Милков напомни, че преговорите на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз не са започнали и затова няма как България да ги спре. Така нареченото „френско предложение“, прието от всички държави членки, не предвижда започване на преговори, преди българите да бъдат включени в Конституцията на страната, отбеляза министърът. Той коментира, че не е привърженик на налагането на вето. За ветото винаги съм смятал, че не трябва да се използва, а да подтиква страните да седнат на масата и да решат проблемите си, поясни Милков. Външният министър каза още, че съвместната историческа комисия между София и Скопие отдавна е в блокаж, но той смята, че има смисъл от съществуването ѝ. Тя е предвидена в международен договор, трябва да се направят всички усилия, това предвиждат нашите задължения, допълни той.
Министър Милков коментира и стъпката с извикването на посланика ни в Скопие Ангел Ангелов за консултации в София. Посланик Ангелов ни помага изключително много да изясним истинската ситуация. Но това е и чисто дипломатически ход – извикването на посланик за консултации показва, че в отношенията между двете държави нещо се е повредило, напомни външният министър. Той още веднъж увери, че приоритет на българската държава са правата на българските граждани и на хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония.
За честванията, които предстоят на 4 февруари в Скопие по повод годишнина от рождението на Гоце Делчев, Милков заяви, че има вариант официални представители на българската държава да участват, но това не е окончателно. Министърът смята, че отговорност на властите в Република Северна Македония е да осигури необходимия ред, така че всеки, който желае да отиде и да се поклони.
Министър Николай Милков бе изслушан вчера в комисията по външна политика в парламента във връзка с инцидента с Пендиков, правата на българските граждани в Северна Македония и отношенията ни със Скопие. Предвижда се днес да бъде изслушан и от депутатите в пленарната зала.