Има недостиг на водачи в градския транспорт на София, заяви председателат на Съюза на транспортните синдикати в България Екатерина Йорданова
В отговор на въпрос дали отливът на шофьори в публичния транспорт ще бъде причина за закриване на линии или намаляване на честотата в разписанията на транспортните средства, Йорданова изрази надежда, че „както винаги и сега ще бъде намерено решение“.
„В момента въпреки недостига, отговорността на заетите в градския транспорт води до това, че дори и с по-малко хора се обслужват всички линии на градския транспорт. Не страдат разписанията, разпределя се балансирано в дружествата необходимостта от полагане на допълнителен извънреден труд. Но нашето настояване като синдикати е хората да бъдат добре заплатени, да не се налага плащане на извънреден труд и всички да имат възможност да ползват регулярно своите почивки и отпуски, защото винаги сме застъпвали тезата, че не би трябвало да допускаме да се прави компромис със здравето на хората“, каза тя. По думите на Йорданова по-сериозен е недостигът на водачи в столичния автотранспорт, заради възможността да започнат по-платена работа в международните линии.
Както БТА писа, в началото на седмицата беше проведена среща между ръководствата на транспортните синдикални организации към КНСБ и КТ „Подкрепа“, зам.-кмета по финанси на Столичната община Дончо Барбалов, директорите на общинските транспортни дружества „Автотранспорт“, „Електротранспорт“ и „Метрополитен“, и Центъра за градска мобилност, за да обсъдят проблемите в обществения транспорт на София, като основният фокус бе искане за увеличение на възнагражденията на всички категории, работещи в градския транспорт. На срещата страните се разбраха, че до края на тази седмица всяко от транспортните дружества трябва да предостави допълнителна информация за продължаване на преговорите по темата.
„Всяка година се прави споразумение, което дава увеличение на доходите в зависимост от ситуацията и преговорите, регулярно и обичайно през последните три години. Според споразумението през тези три години увеличението на заплатите е 10 процентно на годишна база. Това тригодишно споразумение изтече и сега сме в хипотезата да започнем преговори за увеличение на работната заплата отначало, в рамките на преговорите, които имаме. Важно е да се каже, че в дружествата имаме подписани колективни трудови договори и очакваме да видим какви ще са възможностите на бюджетите. В момента нямаме правителство, работим с бюджетите, които имаме от миналата година и в рамките на тези бюджети и допълнителни възможности трябва да потърсим сумите, с които да компенсираме инфлацията и да мотивираме допълнително работещите в общинските дружества“, коментира Йорданова искането за увеличение на месечните възнаграждения на шофьорите в публичния транспорт на София с 30%.