Институтът за исторически изследвания при БАН отбелязва 75 години от създаването си
Днес историците отбелязват създаването на организацията с конференция на тема "Историческата наука в съвременния свят”, в която водещ акцент е работата на младите учени.
Доц. Елка Трайкова, научен секретар в направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност“ представи поздравление от името на председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски. В него се напомня, че именно историята отсява нетрайното и преходното и запечатва на своите страници важните събития и личностите, които ги създават, се допълва още в приветствието. Историята създава този толкова необходим мост между епохите и поколенията, за да изпитваме почит и гордост от вековното ни наследство, за да я има България и след нас. В поздравлението е посочено още, че от учредяването на Българското книжовно дружество събирането, опазването и проучването на изворите за българската история се превръща в съществена част както от неговата програма, така и от мисията на БАН през следващите десетилетия.
Реализирането на фундаментални и научно-приложни проекти, впечатляващото количество и качеството на публикациите, многобройните изложби и медийни изяви днес отреждат водещо място на Института за исторически изследвания, превръщат го в предпочитан партньор за международно и национално сътрудничество, се посочва още в поздравлението.
Директорът на института проф. Даниел Вачков отбеляза, че през всичките години на своето съществуване той се е ползвал с авторитета на един от водещите центрове на българската историческа наука. Независимо от превратностите на времето, дейността му винаги е оказвала съществено влияние върху процесите и развитието на българската историография, посочи неговият директор. Той очерта основните направления в изследователските полета, в които е развивал дейността си институтът през 75-те години на своята история. По думите му една от най-значимите прояви, развивана още от самото начало на неговото създаване е издирването, систематизирането и издаването на извори за българската история.
Важен акцент в цялостното обществено отношение към темата за българския народен въпрос представляват документалните сборници на института, посветени на историята на Македония. Именно със силата на изворите, те изграждат и утвърждават позицията на българската историческа наука към миналото на тази област, посочи още Вачков. Сред силните акценти, той посочи и тематичните документални сборници, посветени на спасяването на българските евреи през Втората световна война.
Институтът се е утвърдил като водещо звено на българската историческа наука и благодарение на многобройните научни изследвания на неговите сътрудници, посочи още Вачков. Продължават много успешно да се развиват проучванията в традиционно силната за института сфера на политическата история, все повече се разширява обхватът на изследванията в областта на икономическата и социалната тематика. Учените са утвърдили името на института като водещ център и в областта на генеалогията, каза още Вачков.
Поздравителни адреси за годишнината поднесоха от ДА “Архиви”, от Съюза на учените в България, от Историческия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, от Института по литература при БАН, от Института по балканистика с Център по тракология при БАН, от Македонския научен институт и др. Проф. Даниел Вачков отбеляза, че те ще продължат да работят заедно с институциите от историческата гилдия в много инициативи за ползата на българската историческа наука.
Институтът за исторически изследвания води своето начало от Комисията за събиране и издаване на изворите за българска история, която е създадена към Историко-филологичния клон на Българската академия на науките през март 1938 г. След политическите промени в страната в края на Втората световна война и в контекста на реформата в БАН, на 3 май 1947 г. въз основа на Комисията за изворите, се създава Институт за българска история.