Градската галерия във Варна подреди ретроспективна изложба на Мария Зафиркова и Димитър Трайчев
Изложбата е ретроспективна и е наднационално по значимост събитие в артистичния ни живот, защото това са художници, които са знакови за Варна и страната, заяви пред БТА кураторът Румен Серафимов. Той е оправил поканата към двамата автори да покажат творби от различни периоди на живота си. Като резултат в експозиционните зали на целия първи етаж на сградата са разположени произведения от различни жанрове от 70-те години на ХХ век до наши дни, предоставени специално за събитието от авторите, от галерии и колекционери.
Идеята за изложбата е отпреди миналата Коледа, подхвърлих я на чаша вино, сподели изкуствоведът Румен Серафимов и изрази задоволство, че тя се е реализирала толкова пълноценно. Доволни са и авторите, но ретроспективата предизвикала голяма суматоха, защото цяла година те събирали своите творби, което се оказало голямо предизвикателство, разказа Димитър Трайчев. „Открихме работи, които виждаме за първи път от 40 години, много от тях експонирани в изложби, но забравени. Не са сред нас хората, които ги помнят“, добави той.
Оказало се, че паметта за творчеството им от 70-те и 80-те години е изтрита, защото през 1991 г., когато напускат „Вулкан”, изоставят декларативно там всички свои произведения. Някои са били съхранени от Ненко Чернев и сега са подредени в Градската галерия на Варна, сподели Трайчев. Сред тях са „Понеделник сутрин” от 1979-80 г. на Трайчев и автопортрет от 1979 г. на Зафиркова, който интерпретира периода 10 години преди това. При издирването на творбите си, те са получили от различни хора дори репродукции, заснети с телефон. Над 200 произведения, проекти, изяви се представят във видео на два екрана в експозицията.
Творчеството на двамата артисти е показано по отделно в залите на галерията. При Трайчев посетителите ще видят серията кашони със странни заглавия от 90-те години, собственост на СГХГ, както и „Пътят на циана” от 1994 г., който е опаковката на монитора, на който за пръв път дизайнерът видял циан. „91 стъпки на прехода” са като тотеми от принтер на „Apple”с 91 нива на сивото, който струвал луди пари, разказа Трайчев.
Мария Зафиркова също представя както стари, така и най-новите си неща. Тук е проектът с пердета „Second hand” от 2008 г. „Показала съм много текстилни произведения, както и една творба, родена след гостуване в Шотландия. Вдъхнових се от интересните артефакти от техните църкви и музеи и по снимките направих работите си, като ги съчетах с тяхното зелено“, разказа пред БТА авторката.
Тя е включила в експозицията както автопортрети, така и портрети, сред които са тези на Димитър Благоев и на Людмила Живкова от 1981 г. Първият е по поръчка на Икономическия университет и е негова собственост, а Живкова е рисувана като патрон на анимационния фестивал, спомня си Зафиркова. Трябвало да го направи за няколко дни. Ползвала снимка за главата, а модела на тялото взела от списание, разказва художничката. Според изкуствоведа Румен Серафимов портретът на Людмила Живкова е най-добрият, който ѝ е правен, със своя финес и с втъканата тънка червена линия, която го допълва.
Богатата история, която стои зад всяка от творбите на художниците, ще бъде разказана от Димитър Трайчев в специален авторски тур, който ще се проведе на 17 декември от 11:30 ч.
Изложбата „ЗАФТРА” ще остане в Градската художествена галерия на Варна до 28 февруари 2023 г.