Специалисти от пет общини обсъдиха възможностите за ранна детска интервенция
В рамките на събитието специалисти от пет общини обсъдиха възможностите за прилагане и развитие у нас на услугата, която е изключително специализирана. Става дума за работа с деца със затруднения в развитието, деца в риск от затруднения и с техните родители. Ако се прилага качествено и с нужните методически стъпки, услугата дава много добри резултати, обясни по време на обучението Снежана Радева, директор програма "Ранно детско развитие" в УНИЦЕФ България.
За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата, уточняват от Алианс за ранно детско развитие.
УНИЦЕФ партнира с пет пилотни общини в България, в които подготвя професионалистите за услугата ранна детска интервенция. Това са общините Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Чирпан, Хасково. В същото време организацията работи и за развитие на системен подход - за прилагане на модела чрез свързване на отделните области, които засяга – здравната система, социалните услуги и образованието. По време на уебинара своя опит споделиха специалисти от пилотните общини.
Ранната интервенция по същество е услуга за подкрепа на родителите. Тя дава възможност по такъв начин да се адаптира средата за детето, че то да може да развие своя пълен потенциал – до плавното му включване в приобщаваща среда. Данните показват, че повече от 50% се подобрява детското развитие при качествена услуга.
Всички участници в уебинара се обявиха за необходимостта от бъдещи дискусии по темата. Нужни са общи акценти към системен подход за ранна интервенция, който да обедини и координира отделните системи в грижата за ранното детско развитие у нас.
В края на ноември се състоя уебинар по темата за ранната детска интервенция с неправителствени организации, ангажирани с подкрепата на деца до 3 години. Тогава бе посочено, че усилията на специалистите трябва да са насочени към подобряване на мониторинга и ранно откриване на затруднения в детското развитие. Бе подчертана необходимостта от установяване на механизми за насочване на деца, изложени на риск от затруднения в развитието, към общностни услуги за ранна интервенция. Крайната цел е предоставяне на качествени, семейно ориентирани услуги и подкрепа за плавен преход към приобщаващо ранно образование и грижи.