Турски съд за първи път нареди арест по закона за дезинформацията, арестуван е журналист
Арестът идва два месеца след приетото от парламента законодателство, което според управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган – Партията на справедливостта и развитието (ПСР), ще защити обществото. Критиците казват, че властите биха могли да злоупотребят със закона, за да заглушат несъгласието, отбелязва агенцията.
Синан Айгюл, журналист в населената предимно с кюрди провинция Битлис, беше задържан рано в сряда, след като написа в Туитър, че 14-годишно момиче било сексуално малтретирано от мъже, включително полицаи и войници. По-късно той изтри публикацията.
В поредица от туитове Айгюл каза, че след като е публикувал за предполагаемия инцидент, местният управител му казал, че историята е невярна. Айгюл, който е председател на асоциацията на журналистите в Битлис, се извини за публикуването на историята без да получи потвърждение от страна на властите.
По-късно в сряда местен турски съд разпореди ареста на Айгюл, който очаква съдебен процес, тъй като действията му биха могли да доведат до страх и паника сред обществото и да нарушат мира в страната, като се има предвид големината на аудиторията му, се посочва в съдебен документ. В изявлението си пред съда Айгюл каза, че е поправил грешката си след разговор с властите, изтрил е първоначалната публикация и не е имал намерение да извърши престъпление.
Адвокатът на Айгюл Дияр Окар каза, че задържането е незаконно. „Прилагането на законодателството (...), доколкото знаем, за първи път, интерпретирано по този начин от съдебната система, ни оставя загрижени, че подобни разследвания и арести ще се увеличат в бъдеще“, каза Окар пред Ройтерс.
Законът предвижда наказание с лишаване от свобода до три години за всеки, който разпространява невярна или подвеждаща информация. Партията на справедливостта и развитието на Ердоган и съюзниците им от Партията на националистическото действие казват, че се стремят да се преборят с дезинформацията.
Новият закон породи опасения за нови репресии срещу медиите, след като разследване на Ройтерс показа как натискът от страна на властите и автоцензурата трансформират водещите турски медии.