Лекари от Тракийския университет в Одрин представиха пред кърджалийски медици работата си в областта на високото кръвно налягане
Медицинският колегиум откриха директорът на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ проф. д-р Тодор Черкезов и кметът на Кърджали д-р инж. Хасан Азис.
Пред присъстващите кметът припомни началото на сътрудничеството, първоначално като еднократна инициатива за обмяна на опит при лечението на COVID-19. „Срещата в Кърджали, която се предаваше на живоq премина при голям интерес. Тогава коментирахме защо тези срещи да не се превърнат в регулярни“, каза Хасан Азис.
Той подчерта, че това е трета среща, а темата ѝ е „Артериална хипертония“ (високо кръвно налягане) и усложненията от нея – диагностика и съвременни лечебни подходи“.
„В лицето на Тракийския университет в Одрин, Р Турция, виждаме една готовност за трайно сътрудничество, от което да се обогатяваме взаимно. Няма нищо по-добро от трансграничното сътрудничество, защото такава е и политиката на нашата болница“, каза директорът на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ проф. Тодор Черкезов.
По време на медицинския колегиум бе отчетено, че по време на Първата световна война за периода от 1914 до 1918 г., от 60 милиона участвали военни, загубите са 9 милиона. „Всеки ден са загивали около 6000 войници. Днес в световен мащаб хипертонията отнема живота на 28 500 души дневно, като годишно от високо кръвно умират над 10 милиона“, каза д-р Седат Юстюнда, декан на факултета по здравни грижи в Тракийския университет. Той определи заболяването като "най-тихия сериен убиец" на нашето съвремие и допълни, че 200 милиона души годишно биват потърпевши от това, че диагнозата "артериална хипертония" не е поставена на време и не са взети съответните мерки.
В срещата участваха ректорът на Тракийския университет проф. д-р Ерхан Табакоглу, заместник ректорът и ръководител на международния отдел в университета проф. д-р Мурат Тюркйълмаз, д-р Седат Юстюнда, проф. д-р Тодор Черкезов, инициаторът за срещата Хасан Азис, водещи лекари, специализанти и медицински сестри. Вече има идея и за тема на четвъртата обмяна на опит, посветена на диабета.