Залогът на присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е завършването на един съществен процес на модернизация на Румъния, укрепен вече чрез присъединяването към ЕС и НАТО, заяви румънският премиер Николае Чука, който участва в конференция на Международния икономически форум на Америка в Париж, предаде Аджерпрес.
"Този момент има особена важност за мен в личен план. По-късно днес ще имам първата среща в ОИСР, откакто Румъния получи покана да започне процес на присъединяване към организацията. За нас залогът на присъединяването към ОИСР е завършването на един значителен процес на модернизация на Румъния, укрепен вече чрез интегрирането в ЕС, но и чрез присъединяването към НАТО. Реформите, които Румъния предприе през последните 30 години, засилиха икономическата и социалната ни устойчивост. Тази устойчивост ни помага да управляваме ефектите от последователните кризи, с които не само нашият континент, но и цял свят се сблъскаха и с които все още трябва да се справят", посочи той.
Чука спомена пандемията от Ковид-19, която имаше отражения върху веригите на производство и снабдяване, последваната от енергийната криза и влиянието от войната в Украйна.
По отношение на кризата в Украйна румънският премиер отправи призив за подкрепа от страна на бизнес средите и гражданското общество.
"Румъния предлага солидна платформа за подкрепа на украинските бежанци, център за хуманитарна помощ за Украйна, най-ефективната "порта" за достъп за транзита на украинското зърно към останалата част от света, сигурно убежище за украинските компании, които могат и искат да се преместят временно. Въпреки всичко това нито едно правителство не би могло да оказва съществена и дългосрочна помощ, без да има на своя страна бизнес средите и гражданското общество. Приканвам всички вас да продължите да участвате с финансова подкрепа, проекти, инициативи, които да позволят на Украйна да спечели войната", призова Чука.
По отношение на енергетиката румънският премиер каза, че основната задача в момента е намаляването на зависимостта от руския газ и петрол.
"От февруари ЕС беше принуден да ускори търсенето на алтернативни маршрути и източници на енергия. Сега е много ясно, че трансатлантическото партньорство има не само компонент на сигурност и отбрана, а и едно много силно енергийно измерение. Съединените щати допринасят за снабдяването с втечнен природен газ, за да заменим една трета от съществувалите преди конфликта договори с Русия. Една безпрецедентна мобилизация стимулира изграждането на нови енергийни инфраструктури, за да свържем Европа със Северна Африка или Близкия Изток (...) Това е най-подходящият отговор за нашите граждани, които искат лидерите да действат и да отговарят на нуждите им с решимост и изобретателност", подчерта той.
Премиерът Николае Чука е на работно посещение в Париж, за да участва в специална сесия на Съвета на ОИСР, посветена на Румъния, на която страната предстои да подаде първоначален меморандум за присъединяване към Организацията.