Сдружението „Варна дизайн форум“ излиза със специално издание „Архитектура и отдих“. То е петото поред творение на екипа на организацията, съобщават от сдружението. Официалното му представяне ще бъде на 16 декември в Дома на архитекта във Варна.
Книгата обобщава и разширява информацията, включена в документалната изложба от лятото на тази година, за която БТА вече съобщи. Тя бе посветена на 50-годишнината от провеждането на XI конгрес на Международния съюз на архитектите през 1972 г. За домакин е избрана Варна заради високата международна оценка на тогавашната българска архитектура за отдих, припомнят от „Варна дизайн форум“. Експозицията бе показана също в София и Бургас.
Изследването на проф. д-р арх. Росица Никифорова, проф. д.а.н. арх. Тодор Кръстев и доц. д-р арх. Станчо Веков е посветено на събитията от конгреса и свързаните с неговата тема „Архитектура и отдих“ реализации на обекти по Черноморието от 70-те години на миналия век. Изложбата и книгата представят архитекти от периода и двата модела на отношение към постиженията на курортното строителство 50 години по-късно, касаещи съхранението на обектите и пространствата или цялостното им неглижиране и разрушение.
Авторите добавят в книгата информационни материали от конгреса, сред които и дипляни за постиженията на български архитекти, някои от които присъстват рядко или никак в съвременната дигитална среда, допълват от сдружението. Има също свидетелски разкази на архитекти, роднини и съмишленици.
Този конгрес е единственият международен архитектурен форум, проведен в Бъл­гария, припомня проф. Росица Никифорова. Според нея тогава българската архитектура не е „на периферията“ и не изглежда заблудена, а българските архитекти са оче­видно в курса на световните тенденции. В 70-те години на ХХ век са изградени знакови комплекси по Черноморието като „Албена“, „Русалка“, „Златни пясъци“, „Друж­ба“, „Слънчев бряг“, чиито автори са Никола Николов, Николай Ненов, Георги Ганев, Милена Йорданова, Михаил Соколовски, Евгени Зидаров, Марин Маринов, Жечко Чола­ков, Виржиния Попова.  
Някои от ценните архитектурни обекти по Черноморието днес са трансформирани, разрушени и обезличени и това също намира място в изложбата и книгата, изтъква председателят на САБ проф. д-р арх. Тодор Булев, който гостува във Варна, за да представи своята книга „Естетика на архитектурата“. Той смята, че в книгата на „Варна дизайн форум“ са възродени както архитектурните постижения, така и изявените творци от този период. Това е пионерски опит, от който могат да се развият много идеи, казва арх. Булев.