Конкурс популяризира автентични носии от Северозапада
Автентичните носии, някои на повече от 100 години, с които участва Народно читалище "Надежда -1903" – Бойница, спечелиха призови места в конкурса. Борислав Николов спечели първо място, предметна награда и диплом за мъжка носия. Денис Иванов се класира на първо място в категория "Момчета". Стела Иванова се нареди на второ място за женска носия с дълга алина (късак). Читалището в Бойница е отличено и с колективна награда, допълни Ирина Станкова.
В конкурса участваха представители от областите Враца, Видин, Ловеч, Монтана и Плевен. Те трябваше да изпратят снимки на носиите, уточни Станкова. Снимките бяха придружени от пълно описание на носията, от кое населено място е, както и информация за автора на кадрите. Целта на конкурса бе да покаже красотата на носиите от Северозапада във всичките им разновидности. Носиите бяха оценявани в четири категории: мъжка, женска и две детски - за момиче и момче. Жури в състав д-р Сашка Бизеранова, етнограф в Регионален исторически музей-Видин, доц. д-р Анна Щърбанова от БАН, гл.ас. д-р Благовеста Калчева от катедра "Хореография" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диаманджиев" в Пловдив и гл.ас. д-р Ивайло Първанов от БАН определиха призьорите.
По традиция самодейните състави към читалище „Надежда -1903" в Бойница на 14 януари провеждат Бал на народната носия, който е с над 100-годишна история, разказа Ирина Средкова. С всяка година интересът към автентичната носия расте и за бала в Бойница идват жители на съседните села, както и бивши жители или техни наследници, които живеят в страната и в чужбина. Те също обличат своите носии, съхранени от предшествениците им, и участват в бала. Костюмите се съхраняват в домашните ракли, но за бала се предоставят на читалището и самодейци ги обличат и представят.
Автентичните носии от Бойница печелят овации и не една и две награди на фолклорни фестивали. Шевиците и моделите на дрехите са уникалното богатство на селото, каза още Средкова. Носиите са няколко вида – празнични, сватбарски, булчински, жетварски и др. Бойница е известно село със своите стари, автентични носии – пъстри, с преобладаващ червен цвят на женските костюми и бял – на мъжките. Около вратовете и на ръкавите на ризите има гъсти шевици, повечето с флорални мотиви. С вертикални шевици са украсени и престилките. Всичко е изработено на ръка и само от естествени материали. Някои от ризите са конопени, но има и кенарени. Късаците и завеските са от вълна, разказа Средкова.
В съседното село Шишенци също съхраняват 20 народни носии на повече от век. Носия от село Шишенци може да се види в Националния музей на Япония, допълни секретарят на читалището. Показват я като гениално творение на самобитната народна култура на България. Балове на народните носии се провеждат през месец март в още три села на община Бойница: в Шишенци на 3 март, в Бориловец на 8 март и в Периловец на 22 март.
Който още не е видял автентична народна носия, направена с вкус, цветна и самобитна, нека дойде на 14 януари на Бала на народната носия в село Бойница, Видинско, отправят поканата си самодейците от местното Народно читалище "Надежда -1903".