Книга с илюстрации на царе, царици и битки от българската история представят проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов
Общо 36 картини са включени в книгата на издателство „Уникарт“. „Двамата художници онагледиха по един неповторим начин това, което ние сме написали като текст – и с големите битки, и с образите на царете и особено на цариците, които бяха почти пренебрегвани. Мога да гарантирам, че те са много достоверно представени. През цялото време двамата художници бяха в контакт с нас, така че не само дрехите, одеждите, короните и т.н., но въобще самите физически портрети са максимално близки до това, което са били реалните хора“, коментира проф. Пламен Павлов.
Текстът в изданието е с обем от 30-40 страници, съобщи проф. Николай Овчаров. По думите му, първоначалната идея е била в тома да има само кратък текст, който да дава информация за изобразените събития и личности. „Всеки може да пише надълго, обаче да пишеш кратко и да кажеш важните неща, не е лесно“, коментира проф. Овчаров и допълни, че се планира след време книгата да бъде издадена и на английски език. „Това е начинът, по който всъщност чужденецът може да се запознае с България“, каза той.
„Ние предпочетохме да използваме термина Първа и Втора българска империя и то – не от някакъв самоцелен площаден патриотизъм, а защото просто това е самата истина“, коментира проф. Павлов. Според него тези определения се използват и в западната историография.
Темата е много интересна и неизчерпаема, каза по време на събитието Марина Варенцова-Русева. „С голямо удоволствие работих и се радвам, че се получават такива интересни различни продукти“, допълни тя. Николай Русев добави, че работата по илюстрациите в изданието е продължила шест години. Работата на художниците без експертните съвети и анализ не е възможна, каза още той.
Сред темите, които историците коментираха пред медии в БТА, бе и тази за Република Северна Македония. Проф. Николай Овчаров посочи, че като говорител на Национален кръг „За Македония“, подновява искането си за поставяне на въпроса в Брюксел. „Явно е, че ако спрем да говорим по този въпрос, нещата не само няма да се случат, а по всяка вероятност ще бъдат заметени под килима, което вече се случва“, каза той. „Благодаря на БТА, за това, че създаде пресцентър в Скопие. Това е много положителна стъпка и мисля, че е много добър пример за всички останали български медии да се активизират на тема Северна Македония“, допълни проф. Павлов.