Надмощието на изкуствения интелект над човешкия разум изследва визуалният артист Филип Попов в изложбата си „Human/Unhuman“, която е открита в пространството за култура „Дом“ в София.
В експозицията си художникът представя произведения, създадени в периода между 2017 и 2022 г. Те са част от два цикъла – „Bunker Cities“ и „Heliopolis“. В „Bunker Cities“ авторът трансформира пространствата в места на повишено напрежение, където темите за мобилност, принадлежност и изместване се изследват в сложни структури. Част от творбите създават нов свят, в който самостоятелната личност вече не съществува, а идентичността на човека се определя от факти извън неговия обхват. „Бункерите са една метафора на все по-затварящото се общество което се капсулира социално, расово, военно, идеологически и т.н.“, коментира Филип Попов пред БТА.
Вторият представен цикъл, „Heliopolis“, описва друга характеристика на технологичните светове на Филип Попов. Серията изобразява групи от излъчватели или активиращи агенти. Творбите също се фокусират върху темата за човека и машините, като представят устройства, обработващи модели на информация за човешкото съществуване.
„Човекът ще бъде винаги в някаква роля, но не знаем дали ще бъде първостепенна, или второстепенна. За някакви сложни неща човекът ще бъде в пасивна роля, например - при изследване на нови планети, нови светове, изследване на чужди галактики“, коментира Попов пред БТА. По думите му, в бъдеще изкуственият интелект ще измести от техните професии адвокатите, счетоводителите и др.
Технологичното развитие оказва влияние и върху изкуството, посочва авторът. По думите му, софтуери вече се използват от художници-любители за разработване на конкретни теми. Въпреки това, според Попов, творческите професии би трябвало да се развият заедно с технологиите. 
„Смята се, че покрай това развитие на машините на изкуствения интелект ще се освободи работна ръка и свободно време, което в един момент става най-ценното нещо. Никой вече няма свободно време. Най-ценното е да си малко свободен - да имаш един свободен следобед. Не говорим за седмици и месеци, както едно време имаха хората, а пък да не говорим за Средновековието и за Ренесанса, когато хората са имали цялото свободно време на света“, каза артистът.
Филип Попов е роден в Пловдив. Завършва в специалност „Графика и оформление на книгата“ в Националната художествена академия (НХА) при проф. Христо Нейков. Специализира в Швейцария. Има над 30 самостоятелни изложби, включително в Токио, Кливланд, Цюрих. Участва в общи изложби в България, Америка, Англия, Франция, Италия и др.
Попов работи графика, живопис, графичен дизайн и графично изкуство.