Кърджалийски ученици снимат късометражен филм за Васил Левски
Темата на конкурса е „150 години вулкан от човечност“, а целта на кърджалийските ученици е не да опишат какво е правил Левски, а да пресъздадат как той е повлиявал на хората – неговата харизматичност и убедителност.
„Гледахме няколко филма, които им бяха като основа, за да може учениците да разберат по-добре тези житейски въпроси, които са си задавали хората по онова време във връзка с участие в революционен комитет, организация и оцеляване“, разказва Димитър Димов.
Въпреки че филмът е по идея на учениците, към него децата първоначално се впускат емоционално, но когато започне същинската работа, виждат сериозността на нещата – архаичния изказ, отношението, говора. „Радвам се, че до момента никой не се е отказал, дори обратно – включихме допълнително двама души така, че и момичета да участват. А знаем, че в революционните комитети жени почти няма, но се опитваме да покажем, че жената на домакина, който създава комитета в своята къща, също е искала да участва“, обяснява историкът, припомняйки думи на Левски от историческите извори за равенство между половете.
Паралелно с филма учениците снимат и видеоклип със заглавието „Поглед нагоре“. Снимките се случват на няколко локации в страната – в ловешкия квартал „Вароша“ и в Карлово. Костюмите за ученическия проект са от Театрално-музикален център – Кърджали. Снимките трябва да приключат до дни, за да бъдат изпратени двете видеа за участие в конкурса в Котел. Това е двадесет и втори филм на школа „ИстОрика“. „Аз лично никога досега не съм смятал, че Левски може да се прави, защото това е най-ангажиращата личност и най-опасна от гледна точка да не се премине границата и да се получи пародия, защото той е икона“, каза още Димитър Димов.