Парламентът ратифицира споразумение с Швейцария, по което България ще получи финансова помощ от 92,5 млн. швейцарски франка
Споразумението дава възможност за реализация на следващата програма за сътрудничество, чрез която България ще получи финансова помощ от 92,5 милиона швейцарски франка за девет мерки за подкрепа, за всяка от които ще бъде подписано отделно програмно споразумение. Сред тях са насърчаване на икономическия растеж и социалния диалог, намаляване на младежката безработица, укрепване на международните изследователски мрежи, засилване на сигурността, подпомагане на управление на миграцията и подпомагане на интеграцията, подобряване на обществената безопасност, борба с корупцията, опазване на околната среда и климата, укрепване на социалните системи, включително в областта на здравеопазването, насърчаване на гражданска ангажираност и прозрачност. Допълнително се предвиждат и средства за програма „Техническа помощ“, които възлизат на обща стойност 1,8 млн. швейцарски франка.
Кохезионна помощ на България от Швейцария се предоставя за периода до 3 декември 2029 година. Рамковото споразумение и приложението към него съдържат финансови задължения за българската страна, като конкретните суми за национално съфинансиране на управляваните от програмните оператори мерки за подкрепа ще бъдат определени в съответните споразумения за такива мерки.
На второ четене 117 народни представители подкрепиха ратификацията на споразумението с Швейцария, 25 от "Възраждане" бяха "против" и двама се въздържаха. Димо Дренчев ("Възраждане") посочи, че от тези близо 93 млн. швейцарски франка 10 млн. ще бъдат дадени на неправителствена организация, избрана от швейцарското правителство. По думите му това те разчитат като "социално инженерство на чуждо правителство" и няма как да го подкрепят.
Преди това парламентът ратифицира и Меморандума за разбирателство за стратегическо партньорство между правителството на Република България и правителството на Обединените арабски емирства. С него се цели създаването на нормативна рамка за бъдещо развитие на двустранните отношения между двете страни. Чрез него се насърчава развитието на двустранното сътрудничество в областта на икономиката, търговията, инвестициите, туризма, образованието, дигиталните технологии и изкуствения интелект, културата, младежта и спорта. Стимулира се обменът между представители на правителствения, академичния и частния сектор.
След ратификацията на тези два международни документа днешното удължено заседание беше закрито.