ЕС действа светкавично след избухването на пандемията през 2020 г. и предвиди специален инструмент за подпомагане на засегнатите от кризата работници и фирми в държавите членки (SURE), чиято цел беше да намали до минимум рисковете от масови уволнения и затваряне на компании.
Ефектът на инструмента с бюджет от 100 милиарда евро върху запазването на работните места обаче не може да бъде изцяло оценен поради начина, по който Европейската комисия го е разработила и поради липсата на точни данни на национално равнище, се посочва в доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), получен в БТА.
"Инструментът SURE отразява контекста на спешна необходимост. Средствата по него са предоставени бързо и ефикасно, за да облекчат отражението на пандемията върху работниците и фирмите," заяви Илиана Иванова, член на ЕСП и ръководител на одита. "Неговото пълно въздействие обаче все още не е ясно. Въпреки че има известни показатели за успех, липсват достатъчно потвърдени данни, за да се оцени колко работни места са били запазени в действителност."
Комисията е успяла да предостави средствата по SURE на държавите членки своевременно - само седем месеца след избухването на пандемията, което е много по-бързо от стандартните процедури за финансиране. Въпреки някои данни, че SURE е достигнал до милиони работници през най-тежкия период на кризата, неговият принос за предотвратяване на безработицата не може да бъде измерен напълно. Това се дължи отчасти на факта, че отражението на инструмента не може да бъде отделено от отражението на собствените схеми за подкрепа на държавите членки.
Палатата препоръчва на Еврокомисията да извърши пълна оценка на подкрепата по SURE, за да формулира изводи за други подобни инструменти за реагиране при кризи в бъдеще. Това е и възможност за анализ как да бъде намален до минимум рискът от измами, тъй като всички държави, приложили SURE, с изключение на една, са докладвали за нередности и възможни случаи на измама.
Пандемията изложи на риск милиони работни места в Европа. ЕС реагира бързо с въвеждането на SURE, по който се отпускат дългосрочни нисколихвени заеми за страните членки, посочва ЕСП. Те са могли да използват средствата за създаване на нови или разширяване на съществуващите схеми за запазване на работни места (като например работа с намалено работно време, принудителни отпуски и субсидии за заплати), както и за мерки, свързани със здравето. Деветнадесет държави са поискали заеми, като почти 92 млрд. евро вече са отпуснати. Заемите за Италия и Испания представляват над половината от тази сума.
Комисията изчислява, че държавите, използвали SURE, са спестили около 8,5 млрд. евро лихви благодарение на кредитния рейтинг ААА на ЕС. 86 процента от тези икономии са реализирани в Италия, Испания, Румъния, Полша и Гърция.