Вежди Рашидов откри изложбата „Пикасо през погледа на Андре Вилер и Едуард Куин“ в Софийската градска галерия
Ние често гледаме шедьоврите на велики хора без да знаем нищо за живота им, каза Вежди Рашидов по време на събитието тази вечер. „А животът е онова, което създава величието на творчеството“, допълни той. Председателят на Народното събрание разказа за съвместната си дейност с директора на СГХГ Аделина Филева, заради която се осъществява експозицията.
„Много бих искал да идва Европа у нас“, каза той и допълни, че докато е жив, ще се опита да даде, каквото може, на малката, но талантлива държава България.
Началото на проекта за изложбата в СГХГ е поставено преди една година, когато Вежди Рашидов е предложил „едно добро запознанство“ на екипа на галерията с института за изкуства в Барселона „Reial Cercle Artístic“. Това каза по време на откриването Аделина Филева. „Изложбата е създадена от двама фотографи, които Пикасо е допуснал до себе си. Но не просто ги е допуснал, а те са заедно с него – живеят и отразяват неговия живот“, коментира директорът на Софийската градска галерия. По думите ѝ освен един от гениалните художници, променил хода на световното изкуство, Пикасо е и един от най-сниманите творци в света.
„Тази изложба представя Пикасо като човешко същество. Хората, които са навътре в тази сфера на изкуството, казват че Пабло Пикасо има много тежък, много твърд характер, дори понякога, че е надменен. Но в тази изложба вие може да видите нежния Пикасо, другото му лице“, посочи Хосе Феликс Бенц Оливър, който е куратор на експозицията заедно с д-р Хуан Абейо Хуанпере.
Избраните от тях снимки показват испанския художник заедно с децата си, в ателието си, на филмовия фестивал в Кан, както и в публиката на борба с бикове, организирана в негова чест. На част от кадрите Пикасо е позирал като Попай, с маска на бикоборец и др.
„Тук се срещат много обстоятелства. Първо, имаме нужда от творец, това е Пикасо. След това има също други хора на изкуството, които са фотографите, които са направили тези снимки. След това идват и колекционерите, които закупуват тези снимки. И когато вече всички тези фотографии са в ръцете на частни лица, тогава се появяваме ние, хора на изкуството като Хуан Абейо и аз. Но тогава ни трябват и галерии, и музеи, където да изложим всички тези творби. И накрая, разбира се, имаме нужда и от институционалната подкрепа“, допълни Хосе Феликс Бенц Оливър и допълни, че по този начин се образува кръг, който започва и свършва в тази експозиция.
Сред гостите на откриването на изложбата бяха още генералният консул на България в Барселона Цветелин Цолов, постоянният секретар на Министерство на външните работи (МВнР) Иван Кондов, ръководителят на инспектората в МВнР Неделчо Данчев, директорът на института „Сервантес“ Мария Сантос и др.
„Пикасо през погледа на Андре Вилер и Едуард Куин“ се организира със съдействието на института за изкуства в Барселона „Reial Cercle Artístic“, генералното консулство на България в Барселона и асоциация „Св. Георги“ за приятелство и сътрудничество между Каталуня и България.
Андре Вилер (1930–2016) е роден в Бокур, Франция. Той среща Пикасо на улица във Валорис през 1953 г., когато спира художника, за да го снима. По-късно Вилер създава много портрети на художника и връзката им се развива в съвместна работа, правейки стотици изображения, базирани на фотографски експерименти.
Едуард Куин (1920–1997) е роден в Дъблин, Ирландия. Той се среща с Пикасо на вернисаж във Валорис през 1951 година. През следващите 20 години художникът кани Куин отново и отново в дома си, в студиото си и на екскурзии до плажа. Приятелството им продължава до смъртта на Пикасо през 1973 година. Срещата с Пикасо оказва трайно влияние върху Куин както лично, така и по отношение на последващата му работа. Куин е автор на няколко книги и филми за Пикасо.