Ръстът на глобалното търсене на черно злато до края на годината ще остане непроменен, на ниво от 2,5 милиона барела петрол на ден, а догодина търсенето ще се увеличи с по-скромните 2,2 милиона барела петрол на ден, достигайки общо около 101,8 милиона барела петрол на ден. Това пише в най-новия месечен доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Така търсенето на петрол до края на настоящата и през идната година остава на равнищата, предвиждани в ноемврийския доклад на ОПЕК.
Прогнозата обаче е обект на голяма несигурност, предимно заради опасения за глобалното икономическо развитие, мерките за ограничаване на КОВИД-19 Китай и продължаващото геополитическо напрежение, посочват експертите на базирания във Виена алианс.
"Подновените блокировки в Китай натежаха силно върху търсенето на петрол, като страната регистрира свиване на търсенето на петрол през 2022 г.", пише още в доклада.
Цените на фючърсите на суровия петрол от двете страни на Атлантическия океан се понижиха рязко през ноември на фона на повишена волатилност и разпродажби на фючърсните пазари.
Натискът надолу върху цените на фючърсите се запази, тъй като перспективите за търсенето на петрол се влошиха поради продължителните локдауни в Китай и опасенията, че продължаващото агресивно затягане на паричната политика от големите централни банки може да попречи на икономическия растеж, обясняват от ОПЕК.
Междувременно притесненията относно перспективите за предлагането намаляха с оглед на признаци за добре снабден пазар на суров петрол, както и появилите се подробности около тавана на цените на руския петрол, наложен от Г-7 и Европейския съюз.
Сорта Брент, търгуван на лондонската междуконтинентална борса ICE, се понижи през ноември средно с 2,74 долара за барел, или 2,9 на сто, до 90,85 долара за барел, изтъкват експертите.