Европейският съюз се приближава до сключване на пакт за трансфер на данни със САЩ, след като днес Европейската комисия издаде проекторешение, в което се посочва, че американските предпазни мерки срещу дейностите на американското разузнаване са достатъчно строги, за да отговорят на опасенията на Брюксел, предаде Ройтерс.
И двете страни сключиха предварителна сделка през март, обнадеждавайки хиляди компании, които се оказаха затънали в правен казус, след като Върховният съд на ЕС отмени предишно споразумение за трансфер на данни през 2020 г. Причината бяха опасения относно достъпа на американските разузнавателни агенции до данни на европейците. Това беше второто подобно съдебно вето.
Американският президент Джо Байдън издаде през октомври изпълнителна заповед, определяща нови гаранции за действията по събиране на разузнавателна информация от САЩ и създаване на двустепенна система за оплаквания, включваща регулаторен орган на разузнавателната агенция, както и съдебна инстанция с независими съдии.
Европейският комисар по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс каза, че проекторешението показва, че американските гаранции предлагат същото ниво на защита на данните за европейските граждани, каквото изискват правилата на ЕС.
"Нашият анализ показа, че сега в САЩ са въведели силни предпазни мерки, за да се позволи безопасен трансфер на лични данни между двете страни на Атлантическия океан", заяви още Рейндерс, като добави, че "бъдещата рамка ще помогне за защитата на поверителността на гражданите, като същевременно ще осигури правна сигурност за бизнеса".
Американските предпазни мерки не са подходящи за хората извън САЩ, каза австрийският активист за неприкосновеност на личния живот Макс Шремс. Неговата кампания бе в дългогодишен спор с компанията майка на "Фейсбук" - Мета (Meta) относно риска американските разузнавателни агенции да имат достъп до данни на европейци, което в крайна сметка доведе до съдебното вето през 2020 г.
"Не виждам как това (проекторешение) ще издържи при оспорване пред Съда на ЕС. Изглежда, че Европейската комисия просто издава подобни решения отново и отново – в грубо нарушение на основните ни права", добави още Шремс.
Очаква се Европейският комитет по защита на данните (ЕКЗД), страните членки и Европейският парламент да предложат необвързващи становища като част от процес, който вероятно ще отнеме около шест месеца, като окончателното решение на ЕС относно казуса вероятно ще бъде взето преди следващото лято.