Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски награди ученически екип със стипендия на името на Дан Шехтман
Отличието се връчва на ученици от 134 СУ "Димчо Дебелянов". Церемонията се състоя на празника по случай 130 години от създаването на училището.
Стипендията в категория "Природни науки, гимназиален етап", е с обща стойност 1000 лв и се присъжда на ученически екип, който участва в STEM урока "Гората и светлината".
През април 2022 година Центърът за компетентност "Квазар" при Института по роботика на БАН учреди годишна стипендия на името на професор Дан Шехтман за ученици на 134 СУ "Димчо Дебелянов".
Наградата се присъжда на ученици и ученически екипи, които активно са участвали в STEM дейности, STEM уроци, създаване на иновативно и интегрирано STEM учебно съдържание, както и за реални постижения в овладяването на интердисциплинарни знания и ключови компетентности.
От училището отбелязват, че стипендията се присъжда на ученически екип, който участва в STEM урока "Гората и хората", организиран през месец март на миналата учебна година. Проектът съчетава знания от биология, физика, химия, математика, инженерни науки. Учениците доказваха капилярните свойства на водата, извличаха хлорофил, изследваха абсорбционния му спектър и доказаха флуоресцентните му свойства, мериха височина на дървета, използвайки техники от миналото и настоящето, направиха свой собствен въглероден отпечатък, посочват от учебното заведение. Всеки отбор изработи кратко видео на целия работен процес и представи резултатите и проучването от дейностите си. Отборът, покрил всички критерии за работа, е отбор ДРОН – ученици от настоящия 12б клас – Алина Малла, Мартина Цекулова, Никола Тарийски, Елена Любомирова, Красимир Търничков.
Както БТА писа, от 134 СУ "Димчо Дебелянов" поддържат сътрудничество с академичните среди, за да осигурят добро образование на своите ученици и поради тази причина част от образователните програми са одобрени и разработени от водещите учени и изследователи. Една от целите на училището е в най-ранна възраст да формира интерес към природните и техническите науки. Това се случва чрез различни иновативни методи, с които променят средата на обучение и въвеждат новите дигитални технологии в образователния процес. Част от този подход е едно от най-новите пространства в училището - STEM център с фокус върху природните науки и креативните индустрии. /ИРС