Нашата оценка относно представения проект на Постановление за определяне на размер на минималната работна заплата (МРЗ) за 2023 г. е негативна. Това се посочва в позиция на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Тя е във връзка с предложението МРЗ за страната да стане 770 лв. от 1 януари догодина.
Проектът на Постановление на Министерския съвет бе публикувано на 9 декември в портала за обществени консултации Strategy.bg. В момента МРЗ е 710 лв.
От КНСБ считат, че докладът на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров към проекта на постановление не отчита ценовите реалности и е въз основа на неверен икономически и статистически анализ. И добавят, че в мотивите за определяне на размера 770 лв. са цитирани остарели данни от прогнози с твърдението, че това отговаря на Директивата за адекватните минимални заплати. „За нас подобно твърдение е скандално. Припомняме, че страната ни няма актуална тригодишна прогноза точно заради отказ на служебното правителство да внесе Бюджет 2023 с мотива, че то няма правомощията да провежда каквато и да е политика“, коментират още от синдиката.
„Оставаме с впечатлението, че този доклад е писан с цел да не се вдигне минималната заплата на 850 лв., а не да се даде обективна оценка на нейното състояние“, посочват още от КНСБ.
От синдиката припомнят, че на първо четене преди седмица Народното събрание гласува промени в Кодекса на труда, с които беше решено минималната работна заплата за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на настоящата година и в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от дванайсетте месеца, предхождащи определянето й.
„Настояваме изпълнителната и законодателната власт да вземат предвид актуалните данни и статистики, актуалната икономическа обстановка в страната, да отчетат покупателната способност на работещите на минимална заплата на фона на рекордната инфлация и да вземат информирано, икономически мотивирано и социално справедливо решение, а не да търсят технически и методологически похвати, за да аргументират по-нисък ръст за 2023 г.“, се казва още в позицията на КНСБ.
Цялата позиция на КНСБ е публикувана тук