Управляващата в Сърбия Сръбска прогресивна партия е най-силната партия в страната според проучване
Директорът на агенция „Фактор плюс“ Владимир Пеич каза, че няма големи промени, когато става въпрос за рейтингите през декември в сравнение с предходните месеци и че прогресивните продължават да бъдат най-популярната партия в Сърбия, пише сръбският „Блиц“.
„Прогресивните имат нещо повече от това, което получиха на изборите. Продължава да важи фактът, че вдигат рейтинга си от популярността на своя лидер. Интересното е, че рейтингът на Александър Вучич е по-висок от общия рейтинг на прогресивните и социалистите“, каза Пеич.
Когато става въпрос за рейтинга на Социалистическата партия на Сърбия (СПС), Пеич казва, че е стабилен и сходен с това, което се видя и на изборите. Според него, както СНС, така и СПС дължат голяма част от рейтинга си на популярността на лидерите си.
Зелената партия се е задържала на позицията си и, както са показали и изборите през април, по-добре се представя в Белград, отколкото в останалите краища на Сърбия.
Пеич коментира, че партиите от десницата отчитат лек спад на рейтинга и посочва, че те общо получават по-малка подкрепа отколкото на изборите през април.
„Можем да тълкуваме този факт през тяхната пасивна позиция по темите за Косово и Русия. (…) Правят изявления, основно когато медиите ги търсят , а не по своя инициатива. Възможно е да разбират сериозността на ситуацията и да съществува страх сред тях от възможните събития“, обяснява Пеич.
Рейтингът на Партията за свобода и справедливост не се е променил драстично през последните месеци. Пеич подчертава, че лидерът на партията Драган Джилас отчита определен спад на рейтинга след изборите и след разговора му с Вучич, но спадът към момента е спрял и го подкрепят тези, които не са били съгласни с действието му.
„И Народната партия през ноември бе на границата за влизане в парламента. При тях проблемът е, че не са заявили ясно дали са проевропейска или националистическа партия. В един момент действат така, сякаш са обърнати към Европа, а след това правят голямо събрание и декларация с партиите от десницата. Това може да обърка гласоподавателите“, каза Пеич.
Той добавя, че „Сърце“, движението на Здравко Понош, получава подкрепа от два процента и че това се дължи на името му и на добрия резултат, който постигнал на президентските избори.
Проучването показва, че ако днес се организират парламентарни избори, биха гласували 40 процента от гражданите, 37 процента не биха гласували, а 23 процента биха преценили в последния момент дали да гласуват или не.
Когато става въпрос за процента на гласоподаватели, които биха гласували сега, Пеич казва, че на този етап от изборния цикъл резултатът е очакван, защото изборите са се организирали преди осем месеца.
„Това е коректният процент на хората, които биха гласували. Няма твърде голям интерес, но няма и елементи на бойкот“, каза Пеич.