България изглежда привлекателна инвестиционна дестинация поради данъчните облекчения за научно-изследователска и развойна дейност (НИРД), които компаниите могат да ползват. Има и голям брой европейски и български програми за подпомагане на развитието и растежа на компаниите. Страната е стратегически разположена за пазарен достъп до останалата част от Европа и Азия. Такива впечатления сподели пред БТА Карл Мъндорф, изпълнителен директор по "Иновации и предприемачество" в Орегонския щатски университет и директор на "Адвантидж акселерейтър" (Advantage Accelerator*) към университета, след проведения на 8 декември в Портланд, щата Орегон, международен бизнес форум на Българската агенция за инвестиции (БАИ).
Събитието беше част от едноседмично роудшоу, което БАИ организира в САЩ в рамките на проект "Утвърждаване на България като успешна инвестиционна дестинация" по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 г. 
Извън горепосочените предимства, които Карл Мъндорф открои, той съветва да се говори повече за обхвата на високоскоростния интернет в цялата страна.
Ръководеният от него акселератор бе домакин на конференцията на БАИ в Портланд, предоставяйки за целта залата си в съвместния университетски център "Робъртсън лайф сайънс билдинг" (Joseph R. Robertson Collaborative Life Science Building).
На въпрос защо е решил да съдейства, Мъндорф отговори: "Вярвам, че иновациите и предприемачеството са нещо, което всички икономики трябва да развиват, защото те движат човечеството напред. Подпомагането на малките и средните предприятия (МСП) от Орегон да открият възможностите, които предлага работата или правенето на бизнес в България, помага на нашите стартъпи, като би следвало да помогне и на България".
Много компании в САЩ не мислят за пазари извън САЩ. Въпреки това 95 процента от пазарите са извън САЩ и ако нашите МСП не мислят глобално, то техните конкуренти ще го направят, каза още Карл Мъндорф, попитан защо е било важно България да представи инвестиционните си възможности пред компании от Портланд.
От малкото, което знае за стартъп екосистемата на страната ни, както той самият се изрази, Мъндорф стига до извода, че има нужда да се разработи нещо като "Адвантидж акселератор" в университетите в цяла България. Това, по думите му, би подпомогнало развитието на предприемаческа екосистема и икономика на иновациите и би създало основа за подкрепа на тази промяна в културата.
Освен Карл Мъндорф, впечатленията си за организираното роудшоу споделиха пред БТА и други американци.
Райън Фишър, бивш вицепрезидент на "Банк ъв Америка" (Bank of America) в централата й в Шарлът, Северна Каролина, който сега е главен изпълнителен директор на консултантската компания за управление на бутикови проекти "Хил Сити Глобал" (Hill City Global) в София, определи като отлично развитието на срещите на българските представители с бизнеса в САЩ. Райън бе водещ лектор на двата основни форума - на 6 и 8 декември.
Решението за включването му в делегацията като представител на американския бизнес, запознат със ситуацията в България, бе високо оценено от Кели Холоуей Джарман, директор на офиса на Търговската служба на САЩ в Портланд, щата Орегон. Пред БТА тя определи визитата на българската делегация като много успешна и изрази очаквания за много продуктивни разговори.
Портландската компания "Стиймчeйн" (Steamchain Corp), осигуряваща финансови услуги при международни разплащания по целия свят, вече проявява интерес. Пред БТА главният й изпълнителен директор Дан Бигс посочи след конференцията в Портланд, че разглежда България като подходяща дестинация да разшири бизнеса си.
Преди Портланд, международен инвестиционен и бизнес форум на БАИ се състоя и в Сънивейл (в Силициевата долина), щата Калифорния - в централата на най-големия акселератор в света "Плъг енд Плей" (Plug and Play), на 6 декември. В делегацията, водена от изпълнителния директор на БАИ Богдан Богданов, бяха главният изпълнителен директор на "АмЧам България" Иван Михайлов, изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация (BESCO) Недялко Дервенков, заместник-кметът на София по направление "Финанси и здравеопазване" Дончо Барбалов, заместник-кметът на Пловдив по направление "Образование, бизнес развитие и европейски политики" Стефан Стоянов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, български предприемачи, представители на стартъп екосистемата, експерти.
--------------------------------------------------------
* Oregon State University Advantage Accelerator е създаден през 2013 г., за да поддържа регионалната екосистема за иновации и предприемачество (I&E). Чрез уникален подход, съвместяващ три програми, акселераторът е предназначен да подпомага стартъпи във всички етапи от техния растеж. Целта е всяко дружество да бъде стартирано със силна и успешна стратегия за растеж. В университетския акселератор досега е имало представители от Гърция и Румъния, но не и от България.