Маричич: Промените в Закона за сдруженията бяха приети, за да се спре процеса на откриване на клубове, които създават напрежение
„По принцип никой не е против откриването на български културни клубове. Един клуб бе открит скоро с министрите на културата от двете страни, без проблем.( бел. ред. Българският културно-информационен център, чиито нови помещения в Скопие бяха открити на 25 ноември, съществува от 2006 г., по спогодба, подписана от двете правителства през 2003 г. за отваряне на културни центрове на двете държави в София и Скопие). Проблемът е в имената на клубовете. Много е важно да се спази формата, за да не ни съдят утре. Да не загубим в Страсбург и да се окаже, че наистина сме извършили някаква репресия, а знаем, че не сме. Знаем, че тук хората могат свободно да се сдружават. Ние не искаме да даваме аргументи на България, че тук има някаква репресия. Но ви уверявам, че този процес ще бъде поставен в законови рамки, ще бъде поставен под контрол и няма да бъде допуснат нито един клуб, който нагнетява напрежение”, каза Маричич.
Промените в Закона за сдруженията и фондациите бяха внесени от опозицията - ВМРО-ДПМНЕ и подкрепени от управляващия СДСМ, според тях се забранява "създаването на организация, ако програмата, целите, дейностите и действията й са насочени към насилствено разрушаване на конституционния ред на Република Северна Македония, подбуждане и подтикване към военна агресия и разпалване на национална, расова, религиозна омраза или друга нетолерантност, омраза, геноцид, изтребление, разпространение или подкрепа, подбуждане и подкрепа на фашизма, нацизма, националсоциализма и Третия райх, извършване на дейности, свързани с тероризма, извършване на дейности, които противоречат на Конституцията или закона и извършване на дейности, които нарушават свободите и права на други лица". След обнародването на закона вече регистрираните сдружения, имат тримесечен срок да променят имената си, в противен случай ще бъдат заличени от Централния регистър в Северна Македония.