С „жива“ картина на Добрич от края на XIX век бе отбелязан Денят на свети Спиридон
Посетителите, сред които възпитаници на Езикова гимназия „Гео Милев“, Професионалната гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост и средните училища „Св. Климент Охридски“ и „Димитър Талев“, имаха възможност да се докоснат до дванадесет традиционни и художествени занаята – ножарство, дърворезба, грънчарство, везба, тъкачество, иконопис и други, под наставничеството на майсторите, които ги практикуват.
„За да увеличим благосъстоянието си, е нужно да създадем условия за приемственост. Не трябва да допускаме всяко следващо поколение да започва от нулата. Огромното богатство, което трябва да предадем, са опитът, знанието, умението и наличието на солидна ценностна система“, заяви на откриването Магдалена Петрова, председател на Управителния съвет на Регионалната занаятчийска камара за Добричка област.
„Трябва да поддържаме занаятите. „Старият Добрич“ е емблематично място за града. Той се слави с него, но трябва да се слави и с майсторите си; трябва да се слави и с школата си, която искаме да направим. Това, което показваме в момента, изисква дълъг период на обучение – не става с един-два дни и едно гледане. И аз още се уча, както работя вече 60 години“, каза дърворезбарят Койчо Коев.
Областният управител Здравко Здравков честити празника на занаятчиите. „Радвам се, че все по-често се случват такива инициативи, които да вплетат едно в друго традицията и бъдещето. Традицията – това са нашите майстори, а от другата страна са младите хора, които трябва да подкрепят тази традиция и да знаят, че тя е прехранвала семейства и големи фамилии навремето. Това може да прави и сега. Бъдете търпеливи, учете се и продължете традицията“, каза той.
Събитието започна с празничен водосвет за здраве и успех на майсторите в АЕМО „Старият Добрич“, отслужен от областния архиерейски наместник Георги Дочев. На пъстро хоро се хванаха ученици от СУ „Св. Климент Охридски“ под звуците на народни песни в изпълнение на Марияна Георгиева от ансамбъл „Добруджа“. За автентичната атмосфера допринесоха вестникарчета и геврекчийчета. Гостите имаха възможност да опитат постни сарми, баница с праз и кафе, приготвено на пясък.