Общата рамка за оценка (Common Assessment Framework - CAF) в българската администрация е въведена в общо 94 държавни организации на местно, регионално и централно ниво. Това се съобщава на сайта на Оперативна програма „Добро управление“ (ОПДУ). В петък се състоя заключителната пресконференция по проекта „Въвеждане на Общата рамка за оценка (CAF) в българската администрация“, изпълняван от Института по публична администрация по ОПДУ. CAF е инструмент за управление на качеството, разработен специално за публичния сектор по инициатива на Европейската мрежа на публичната администрация. От създаването на рамката през 2000 г. досега повече от четири хиляди публични организации в 52 държави прилагат успешно този модел, се посочва в съобщението.
Събитието в петък е открито от изпълнителния директор на института Павел Иванов. По време на пресконференцията стана известно, че 1435 висши държавни служители и експерти са преминали през общи и специализирани обучения за самооценка на организациите и изготвяне на планове с мерки за подобрение на работата в администрациите. Преките бенефициенти са участвали в годишни срещи на потребителите на модела, споделяли са опит, добри практики, трудности и научени уроци в България и чужбина. Общо 51 публични организации са преминали през процедурата за външна оценка въз основа на Националните правила за външна обратна връзка, 47 от тях са удостоени с етикет „Ефективен CAF потребител“.
Съобщава се също, че Европейската комисия е одобрила междинното плащане от 27,6 млн. лева по оперативната програма. До момента по нея са договорени средства в размер на 537 млн. лв. или 97,9 % от финансовия план. От сключените 703 договора над половината са приключили успешно, в изпълнение са 263, а останалите са приключили или прекратени. Изпълнението и плащането по проекти по ОПДУ от страна на бенефициентите ще продължи до края на 2023 г.