Кръговратът на живота е акцент в предстоящата изложба на Антоанета Куик, Ралица Големанова и Николай Стефанов – „Безспир“. Експозицията е вдъхновена от източната философия и ще бъде открита на 15 декември в галерия „Little Bird Place“, съобщават организаторите.
„Изложбата поставя под въпрос разглеждането на живота като бавно умиране, в което живата материя губи клетки и ежедневно се приближава към края си, или като надпревара със смъртта, обусловена от вкопченост в неосъществимо физическо безсмъртие. Вместо това тя насочва към идеята за постоянно преминаване на живота в различни форми, което не е лично и емоционално, а е естествен процес, неподвластен на човешка намеса“, пишат Големанова и Куик за експозицията.
„Безспир“ съдържа седем точки от житейския кръговрат, в който началото е край, а краят – начало. Изложбата съчетава поеми, запечатани върху дърво, асамблажи и инсталации с растителни, животински елементи и намерени обекти, както и черно-бяла аналогова фотография. Пространствено отделена от тях, но всъщност обединяваща седемте точки, видео инсталация превежда зрителите през метаморфозите в кръговрата.
Антоанета Куик (р. 1985 г., София) е икономист по образование. От 2019 г. работи като арт мениджър и куратор в галерия „Little Bird Place“. Първият й самостоятелен проект като куратор и първо публично представяне на работите й, е изложбата „20х20 Транс Формат“ (2020), последвана от „Референтни Рамки“ (2021) и „Безспир“ (2022). Куик съчетава естествени елементи с намерени предмети в асамблажи, колажи и инсталации. Творбите й провокират размисъл над всеобщата свързаност и лутането между крайностите в търсене на баланс и симбиоза между човек и природа.
Ралица Големанова (р. 1986, София) е творчески продуцент и сценарист на документални филми („Нямаш място в нашия град“, 2022 г.). Привлечена от силата и пластичността на езика и необятните възможности за превода му към визуалното, тя се занимава с творческо писане под различни форми. И в писането, и в създаването на визуални творби Големанова търси нови перспективи към теми, съчетаващи социални и психологически аспекти.
Николай Стефанов (р. 1976, Перник) е режисьор и оператор, експериментиращ с разнообразни визуални стилове и формати. Последният му документален филм „Нямаш място в нашия град” беше селектиран на международни фестивали за документално кино. В работата си с изображения, независимо дали статични или движещи се, Стефанов се фокусира върху задълбочено изследване на светлината в различните й форми и начина, по който чрез нея могат да се разказват истории. / ГН